Kategori | Ahmet Maranki

Ahmet Maranki Burun Tıkanıklığı

Burun, insan sağlığı için çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek esastır. Burun sadece havanın girip çıktığı bir organ değildir.Burun nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar, kulağımızı havalandırır, koku almamızı sağlar.

Burun Tıkanıklığı Genel Olarak;a) Burun orta bölmesi eğriliği (septum deviasyonu),b) Burun yan duvar etlerinde büyüme (konka hipertrofisi, konka bulloza, polip)c) Burun mukozası şişmesi (nezle, rinit, alerjik rinit)d) Akut ve kronik sinüzitlere bağlı gelişir.

Uzun süren burun tıkanıklığı hastalarında bu problem çözülmediği taktirde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.Burun tıkanıklığı, ayrıca, ağız kuruluğu, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, koku almakta zorluk, horlama, uyku düzenini bozma gibi sıkıntılar yaşatır.Havaların soğuması ile birlikte nezle ve grip olma olasılığı fazladır.

Ahmet Maranki Burun Tıkanıklığı  Burun Tıkanıklığı

Prof. Dr. Ahmet Maranki nezle veya grip hastalıkları sırasında görülen burun tıkanıklığı tedavisi için şu kürleri öneriyor:

Doğal Kür 1

1 bardak su içine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat katılır ve iyice karıştırılır. Burun tıkanıklığı için hazırlanan bu karışım burna çekilir.

Doğal Kür 2

Çörek otu su içinde ısıtılır ve tekrar kurutulur. Kurutulan çörekotları toz haline getirildikten sonra burna çekilir.

Doğal Kür 3

Papatya veya oğul otu haşlanır ve haşlanmış su yeterince ılıdıktan sonra burna çekilir.

Ahmet Maranki grip tedavisi ev yapımı tarifler, basit bitkisel tedavi yöntemleri

* Gribe karşı Soğan suyunu sıkıp 1 çay bardağı su ve bir miktar balla karıştırılıp günde 2-3 defa tüketilir.

* Bir bardak kaynar sütün içine 5 gr. ufalanmış adaçayı ilave edilerek 10 dakika demlendirilir. Günde 2-3 bardak tüketilirse, grip tedavisi için iyi gelebilir.

* Bir bardak kaynar suya 2 gr ıhlamur ilave edilerek 10 dakika demlendirilir. Günde 3-5 bardak tüketilir.

* Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı tarçın ilave edilerek.10 dakika bekletilip günde 2-3 bardak tüketilir.

*Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz zencefil ilave edilerek.10 dakika demlendirilir. Günde 3 bardak tüketilir.

* Bir bardak kaynar suyun içine 5 gram biberiye ilave edilerek 10 dakika kadar demlendirilir. Günde 2-3 bardak tüketilir.

* İki bardak suya 1 adet limon kabuğu ile doğranır. 5 gr. ıhlamur konularak 10 dakika kaynatılır. Günde 3-4 bardak tüketilir.

Evde tıkalı burun nasıl açılır?

* Bol miktarda sıvı almak burun tıkanıklığına iyi gelir.

* Buhar solumak gerekir.

* Sigara içenler bir süreliğine sigara içmeyi bırakabilirler.

* Sıcak çorbalar, sıcak bitki çayları, bol C vitami ve bol su tüketimi tavsiye edilir.
 Burun tıkanıklığı İçin Öneriler

* Yarım bardak ılık suya,  yarım çay kaşığı tuz atıp, karıştırın. Bu karışımı burnunuza çekin. Tuzlu su, hem tıkanıklığı giderir, hem de sinüslerde oluşan bakterilerin ölmesini sağlar. Tuzlu suyu biraz fazla yapıp,  gargara da yapabilirsiniz.

* Yüzünüzü yakmayacak şekilde havluyu ısıtın. Bu sıcak havluyu, günde 3 ya da 5 defa yüzünüzde bekletin. (Ağzınız ve burnunuz açık kalacak şekilde) Sinüzleri gevşetip, rahat nefes alıp vermenizi sağlayacaktır. Hem rahatlayıp, hemde tıkanıklıktan kurtulacaksınız.

• Doğum kontrol hapları, tansiyon ilaçları, viagra gibi ilaçlar burun tıkanıklığını artırır.

• Göz damlaları gözyaşına karışarak burun içine akıp burunda yanma, acı tat yapabilir.

• İdrar söktürücüler vestres ilaçları kullanıyorsanız burnunuzu kurutabilir. Nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

• Saçınız veya yüzünüzdeki ıslaklığı hemen almazsanız yüzünüzü soğutur. Soğuk hava vücut direncini düşürerek enfeksiyonuna zemin hazırlar. Özellikle yüzünüzü soğuktan korumalısınız. Bunun için havuz veya deniz sonrası rüzgarda kalmamaya özen göstermeli ve saçınızı hemen kurutmalısınız.

• Uçak seyahatlerinde kabin içi basınç ayarlanamaz ise kulakta ve başta ağrı olabilir. Bunu önlemek için uçak kalkarken ve inerken sakız çiğneyebilirsiniz. Uçak havalanmadan yarım saat önce ve inmeden yarım saat önce burun açıcı damlalar kullanabilirsiniz.

• Klimalar, kalorifer oda havasını kurutarak burun kuruması ve tıkanıklığına yol açabilir. Bunu önlemek için nemlendirici burun damlaları kullanabilirsiniz.

21 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler