Kategori | Ahmet Maranki

Ahmet Maranki Öksürük Tedavisi

Öksürük solunum yolu hastalıklarında sıkça rastlanan belirtilerden biridir.Solunum yollarına giren yabancı maddeleri ya da içeride oluşan bronş salgısı,  kan,  balgam gibi patolojik maddeleri dışarıya atmak için bir refleks biçiminde ortaya çıkar.  Şiddetli bir soluk vermeyle birlikte gırtlağın kapanmasını sağlayan ses tellerinin kasılmasıyla oluşur.  Göğüs kaslarının bu sıradaki ani kasılmasına karın kasları da eşlik eder. Soluk borusunun içindeki basıncın yükselmesi gırtlağı açılmaya zorlar ve zorlanan gırtlaktaki ses tellerinin titreşimi tipik öksürük sesinin çıkmasına yol açar.  Öksürük solunum yollarının herhangi bir bölümünün uyarılmasıyla gelişen bir refleks değildir.

Örneğin,  akciğer hava keseciklerinin  duvarı uyarıldığında insan öksürmez.  Öksürük öncelikle gırtlak,  soluk borusu ve bronşların bir bölümünden kaynaklanır.

Ahmet Maranki Öksürük Tedavisi

Prof. Dr. Ahmet Maranki öksürük tedavisi için her gün 2-3 defa meyankökü çiğnenmenin faydalı  Öksürük Tedavisiolduğunu belirtiyor. Ayrıca öksürük kesen bitkiler olarak zencefil, kekik ve alerjik olmayan öksürükte karabiberin yararlı olduğunu söyleyen Sayın Maranki, kuşburnu, ısırgan, şahtere ve hisbiscus çaylarını da öksürük kesici olarak tavsiye ediyor.

Prof. Ahmet Maranki,Öksürük tedavisi için bir başka pratik yöntemin de kaynatılmış salep üstüne zencefil eklip içilmesi olduğunu ve bu yöntemin her türlü öksürüğe faydalı olduğunu bildiriyor.

 

Prof. Dr. Ahmet Maranki öksürük ilacı formülü 1

Parmak ucu kadar, 2-3 tane zencefil, iri bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı kadar hibiscüs, 1 çay kaşığı şahtere 1 su bardağı kadar suyun içerisinde 4 dakika boyunca kaynatılır. Öksürük kürü kaynadıktan sonra 3 dakika demlenmesi için bekletilir. Hafif şeker ilave edilip içilir. Prof. Dr. Ahmet Maranki şekerin az olmasının daha fazla etkiye sebep olacağını belirtiyor ve nöbetşekeri kullanılmasını tavsiye ediyor.

Kronik öksürük kürü ve iksiri 2

2 tane karaturp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur. Oyukların içerisine bal doldurulur ve sadece oyukların üzeri turp parçaları ile kapatılır. En az 24 saat geçtikten sonra içindeki sıvı kaşığa alınır ve günde 3 çorba kaşığı şurup şekerinde içilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki öksürük iksiri 3

Ayva çekirdekleri kaynatılır ve bol şeker ile karıştırılıp günde 3-4 bardak kadar ılık olarak içilir. Bu öksürük iksirine belirli bir süre devam edilmelidir.

Öksürüğe karşı bitkisel öneriler

Soğuk algınlığı virüsleri hemen her kış solunum yollarımızın mukoza tabakasına bir şekilde yerleşmenin yollarını bulan inatçı adaptasyon sanatçılarıdır. Burada enfeksiyona ve buna bağlı olarak sıklıkla balgam artışına neden olurlar. Bronş duvarını döşeyen epitel hücrelerinin yüzeyinde yer alan küçük tüycükler ortaya çıkan bu aşırı salgıyı artık uzaklaştıramadığında uyarılan öksürük refleksi ile solunum yolları temizlenmeye çalışılmaktadır. Bu gibi durumlarda saponin içeren bitkiler yardıma yetişebilmektedir. Saponin, balgamı yumuşatma ve tüycükleri uyarma özelliğine sahiptir.

Saponin içeren bitkiler başlıca duvar sarmaşığı (Hedera helix; belsaniye), çuha çiçeği (Primula veris), anasoniye (Pimpinella saxifraga), ballıbaba yaprakları (Lamium amplexicaule) ve kedibaşı (Galeopsis tetrahit; horozbaşı – Galeopsis speciosa; yalan kenevir otu) olarak sayılabilir. Öksürük şuruplarını ve/veya çaylarının bileşiminde sıklıkla bu bitkiler ya da bunlardan elde edilen etken maddeler yer almaktadır.

Balgamlı öksürük te ayrıca kekik (Thymus vulgaris), anason (Pimpinella anisum), ökaliptus (Eucalyptus globulus; sıtma ağacı) ve nane (Mentha spp.) içeren ilaçlar da fayda vermektedir. Bunların solunum yollarını dezenfekte edici özelliği bulunmaktadır. Öksürüğün yumuşatılmasında bu gibi bitkilerin karışımından elde edilen merhemlerin göğüs ve sırta ovularak sürülmesi de fayda verebilmektedir.

Kuru öksürükte ise gülhatmi (Althaea officinalis), ciğerotu (Pulmonaria officinalis), islanda likeni (lichen islandicus), ebegümeci (Malva spp.) ve sinir otu (Plantago lanceolata) mukoza koruyucu özellikleriyle ön plana çıkabilmektedir. Bu özelliği normal mukoza üzerine ilave bir tabaka oluşturarak yerine getirmektedirler.

19 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler