Kategori | Şifalı Bitkiler

Anason Çayının Bebeklerde Kullanımı

Haziran-Ağustos aylarında, beyaz renkli çiçekler açan, 50-60 cm yüksekliğinde, bir senelik bitki. Gövde dik, silindir biçiminde, içi bos, çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. Alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir. Çiçekler bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut seklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sari renklidir.Basta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu’da bahçelerde yetiştirilir.

Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir. İştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı da denenebilir. Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir. Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı ilaçlara aroma katkısı olarak da kullanılabilir. Anason çayı, yeterli olmayan anne sütünü arttırır.Başlangıçta, mide şişkinliğine ve gazına karşı anasonun yararlarından söz edilmişti.

Anason Çayının Bebeklerde Kullanımı Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Anason Çayı

Anason Çayı

Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir. Anason çayı, yeterli olmayan anne sütünü arttırır. Başlangıçta, mide şişkinliğine ve gazına karşı anasonun yararlarından söz edilmişti. Öksürük tedavisinde de, anasondan önce rezene gelir. Belki anason etkinlik açısından bu iki bitkinin gerisinde kalabilir, ama onun öne çıkan özelliği de, tadının çok iyi olmasıdır. Bu nedenle, yetişkinler ve çocuklar için mide şişkinliği ve gazına karşı hazırlanacak çaylarda, bu üç bitkinin eşit oranda karıştırılarak kullanılması çok daha yararlı olacaktır.

Anason çayının zararları nelerdir?

Önemli: Anason çayının bebeklere kullanılmasını tavsiye edilmektedir.Ancak  anason çayının uyuşturucu etkisi, yatıştırıcı etkisi ve uyku gertirici etkileri bebek için zararlıdır. Çünkü bebeğin bünyesine ağır geleceğini düşünmekteyim. Bu sebeple anason çayı bebeklerde asla aşırı kullanılmamalıdır. Mümkünse anason çayı yerine rezene çayı kullanmak bebek için daha iyi olacaktır.

Anason çayının diğer faydaları nelerdir?

Anason çayı iştah açıcıdır.

Bronşit için faydalıdır, balgam sökmede kullanılabilir.

Baş ağrılarına iyi gelir özellikle migren için.

Hazmı kolaylaştırır.

Cinsel arzuyu artırırcıdır.

Sinirlere iyi gelir, sinir yatıştırıcı olarak kullanılabilir.

Kan dolaşımına ve kalbe iyi gelir.

Rahat uyku için idealdir. Yatmadan önce içilirse uykuyu artırır.

Anne sütünü artırıcı etkisi mevcuttur.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

• 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş kök gövdeyi 1 bardak soğuk su içerisinde 10 saat kadar bekleterek ıslatın. Ardından bu kök gövdeyi bir barda kaynar su içerisinde demleyin. Elde edilen sıcak çayın içerisine ilk etapta kök gövdenin bekletilmesi ile oluşmuş olan soğuk suyu ilave ediniz. İsteğe bağlı olarak bal ile tatlandırıp veya tatlandırmadan günde 1 veya 1,5 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz.

• Gargara olarak kullanmak isterseniz eğer kök gövdeyi bir bardak kaynar su içerisinde bekleterek kullanabilirsiniz.

 

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler