Kategori | Cilt Hastalıkları

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavisi

Ayağın uzun süre havasız kalması ve hava almayı engelleyen türde ayakkabılar özellikle ayak mantarlarının oluşmasını daha kolay hale getirir. Parmak araları, topuk ve ayakaltı ayak mantarı oluşumunun en fazla görüldüğü yerlerdir.Ayak mantarının belirtileri nelerdir?
Genellikle ayak parmak arası, ayak tabanı, erkeklerde kasık bölgelerinde ve çocuklarda saçlı deride net sınırlı bir kızarıklık gözlenir. Çok kaşıntılıdır. Parmak arasında sulantılı yapı ve ayak tabanında kuru deri görüntüsü, tırnağa yerleştiğinde de renk ve şekil değişikliği gibi belirtiler gözlemlenir. Tırnakta normale göre daha kalın, rengi sararmış yeşillenmiş ya da siyahlaşmış bir yapı gözlenebilir.Ayak mantarı bulaşıcıdır. Enfekte olmuş bir kişi veya havlu, gösterileri, çorap, Islak zemin havuzu ve anlayışını bulaşmış yüzeylere hızla yayılabilir.

Ayak mantarı nasıl geçer?  Başlangıç aşamasında olan mantarlar için krem ve tırnak cilaları kullanılmalıdır. Her gün kullanılması gereken bu ür ünler sayesinde hastalık ilerlemeden duracaktır.
Mantarı öldüren maddeler içeren haplar yardımıyla ortalama 3 ay süre içerisinde hastalık tedavi edilebilir.
Tırnak kalınlaştı ise altındaki mantarı temizlemek için tırnağı düşüren kremler kullanılır. Tırnak düştükten sonra mantar temizlenir ve tekrar oluşumu engellenir.

Ayak Mantarı Bitkisel TedavisiAyak Mantarı

*Her gün, önce ayakların sarımsak ile ovulması; ve daha sonra da beş dakika bekletilmesinin gerekliliğidir. Daha sonra da ayaklar yıkanarak iyice kurutulmalıdır.

*Ayak mantarına son vermek istiyorsanız, bir miktar su alın; ve suyun dörtte biri oranında elma sirkesi ile karıştırarak, ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin. Suyun ılık olması gerekmektedir. Daha sonra ayaklarınızı yıkamalı, ve kurulamalısınız…

*Ayak mantarı tedavisi için, ayak mantarının bulunduğu bölgeye çay yağı sürülmesi de önerilmektedir.

*Bir miktar su ile birlikte üç dal fesleğeni blenderden geçirerek, daha sonra da elde edilen karışımı sıcak suyun içerisine ekleyip, ayakları yarım saat boyunca bu suyun içerisinde bekletmek gerekmektedir.

*Ayak mantarına bitkisel çözüm için ayakların içerisinde bekletilmesi gereken bir diğer yöntem de şudur: bir litre su kaynatılır, ve içerisine bir tatlı kaşığı tarçın ilave edilerek, ayak mantarının bulunduğu ayak, bu suyun içerisinde beklletilir.

*Ayak mantarına son diyenler, bir miktar kabartma tozu almalı, içerisine su damlatarak bu kabartma tozunu bir hamur haline getirmelidirler. Daha sonra, elde edilen hamur, ayak mantarının olduğu bölgeye uygulanır; ve 15 dakika bekletilir; daha sonra ise ayakların yıkanması gerekmektedir.

*Ayak mantarı tedavisi için, ayak mantarının bulunduğu bölgeye serpilmesi önerilen mısır nişastası da ayak mantarının kaşıntısını; ve nemini alacaktır.

*Her sabah bir tane sarımsak yutmak, lavanta yağından destek almak, ayak mantarına çay banyosu ile son vermeye çalışmak… ayak mantarına bitkisel çözüm niteliği taşıyan önerilerdir.

*Ayak mantarı tedavisi için ayrıca, sıcak suyun içerisine üç damla sardunya yağı, üç damla çay ağacı yağı; ve iki damla kekik yağı ekleyerek, bu suyun içerisinde ayaklarınızı bekletmek de ayak mantarı tedavisine katkıda bulunmaktadır.

Ayak Mantarı için Bitkisel Öneriler

* Çay ağacı yağı : Yeteri kadar suya, 40 damla çay ağacı yağı ekleyin. Ayaklarınızı bu suda 10 dakika bekletin. Ayak banyosundan sonra ayaklarınızı havluyla kurulayın ve saç kurutme makinesiyle ayaklarınınızda hiç nem kalmayıncaya kadar kurutun. Tırnaklar kesilmiş olmalı. Tırnakların altında dahi hiç nem kalmamalı. Azıcık bir nem bile mantarın yaşamını sürdürmesine yeter. Ayaklarınızı iyice kuruttuktan sonra mantarlı bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı sürün

* Zeytin yaprağı ekstresi kullanın : Zeytin ağaçı bakteri, mantar ve parazitlere karşı korunmak için kendi antibiyotiğini üretir. Zeytin yaprağı ekstresi mükemmel bir antiviral ajandır. Ayrıca zeytin yaprağı ekstresi uçuk, grip, bakteri, sıtma, mantar, iltihap, yüksek kan basıncı, diyabet, kronik halsizlik ve soğuk algınlığı için de kullanılabilir.

* Sarımsak dilimleri ya da suyu kullanın : Mantarlı bölgeye sarımsağı dilimleyerek koyun ya da sarımsak suyunu sürün. Üzerine çoraplarnızı giyin ve gün boyu orda durmalarını sağlayın. Bu yöntem mantar ilaçlarından daha etkilidir.

* Paudarco çayı için : Ayaklarınızı 10 poşet paudarco çayının demlenmesiyle elde edilen suyla 10 dakika banyo edin.

* Çorapları hergün değiştirin. Ayaklarınızı kuru tutun : Mantar nemli ortamda yaşar ve çoğalır.

* Aspirin ile tedavi edin : Altı tane asprini yarım bardak sirkede ezin.İyice çalkalayın ayaklarınızı temizleyip kuruttuktan sonra uygulayın.3 gün boyunca ya da mantar kaybolana kadar günde 3 kere uygulayın.

* Aloe vera jeli kullanın : Aloe vera anti mantar özelliğe sahiptir.Mantarlı bölgenin üzerine sürün.

* Aynısafa ile tedavi edin : Aynısafa anti mantar özelliğe sahiptir.Aynısafa kremi yada aynısafa çiçeklerinin kaynama suyuyla yapılan ayak banyoları mantar tedavisinde etkili olur.

Profesör Doktor Ahmet Maranki ayak mantarının, bitkisel formüllerle tedavi edilebileceğini söyledi.

Ayak mantarında uygulayabileceğiniz bitkisel formül şu şekildedir. 7-8 adet diş sarımsakı az bir tuz ile karıştırarak iyice ezin, dövün. Daha sonra boş bir kavanoz veya cam şişe içerisine ezdiğiniz sarımsakları koyun. Bu karışımın içine çok az alkol koyabilirsiniz. Çok fazla olmamak kaydı ile. Bu karışımı kapalı cam kavanozumuz da üç, dört saat bekletiyoruz. Bu saat içerisinde kavanozu yukarı, aşağı sallayarak karışımın iyice karışmasını birbirine olan emilimini arttırmanız, daha sağlıklıdır. Bu sürenin sonunda şişede biriken sıvı süzülerek başka bir şişeye aktarılır. Ayak mantarın da kullanacağımız, bitkisel formülümüzü, tentürümüzü hazırladık. Sıra geldi ayak mantarlarımıza bu tentürün, uygulanmasına, bu tentürü her gece uyumadan önce yapmanız daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Ayağımızı banyo çok sıcak olmayan su ile sabunla güzelce yıkıyoruz. Ayaklarımızı güzelce temizledikten sonra ayak mantarı tentürünü uygulayacağımız bölgelerdeki ölü derileri temizliyoruz.  Karışımımızın yanında pamuklarımızı hazırlıyoruz.  Ayak parmaklarımızın arasına girebilecek seviyede, pamuklar koparıyoruz. Tentürümüz, yani ayak mantarları için hazırladığımız, bitkisel formülü pamuğa batırarak ayak mantarlarının oluştuğu yerlere yerleştiriyoruz. Ayak mantarı tedavisinde uygulayacağınız bu tentür ile mantarları yok edebilirsiniz. Bu bilgilere ek olarak unutmamız gereken diğer hususlar şöyledir. En fazla üç saat durmalıdır, ayak parmaklarınızın arasındaki bitkisel karışım, ve bu pamuklar çıkarıldıktan sonra tekrar, ılık su ve sabun ile temizlenmelidir. Ayaklarınızda ki tüm mantarlar için bu bitkisel yöntemi deneyebilirsiniz. Bu işlemin tam olarak sonuç vermesi için, 15 gün gibi bir süre ile tedaviye başlayın.

 

19 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler