Kategori | Hastalıklar

Boğmaca (Pertussis) Bitkisel Tedavisi

Boğmaca (Pertussis)

Boğaz hastalıklarından olup genel olarak çocuklarda, nadiren de orta yaşlılarda görülen bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Bordetella pertussis isimli bakterinin neden olduğu boğmaca hastalığında en belirgin belirti, hastalığın kendine özgü öksürük nöbetleridir. 1-3 yaşlarındaki çocukların bu hastalığa daha sık yakalandıkları saptanmıştır. Fakat bebeklerin ve yetişkinlerin de hastalığa yakalanma olasılığı vardır. Bağırma, öksürme ve aksırma sırasında mikroplar havaya verilir ve solunum yoluyla bulaşır. Bulaşma olasılığı, hastalığın nezle halinde başladığı döneme rastlar. Fakat öksürük sürdüğü sürece bulaşıcı niteliğini korur. Mikroplar gırtlakta ve solunum borusunda balgamlı bir iltihap oluşturur. Kuluçka devresi: 1-3 hafta, ortalama 15 gündür.

Boğmaca basilinin tek konağı insandır; hastalık yalnızca solunum ağacının sal­gılan, özellikle de tükürük ve burunlıklı olarak görülürken bu zaman dilim­lerinde küresel düzeyde salgınların sür­mesini açıklar. Boğmaca bir toplulukta bir kez ortaya çıktığında, bütün alıcı kişiler hastalanır. Bu insanların hepsin­de kalıcı bir bağışıklık geliştiğinden enfeksiyonun bulaşabileceği kişilerin yeni doğumlarla topluluğa katılması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Boğmaca en çok iki ile altı yaş arasın­daki çocuklarda görülür. İki yaşından küçük çocuklar arasında görülme sıklı­ğı da oldukça yüksektir. On yaşından sonra ise gittikçe seyrekleşir ve eriş­kinlik evresinde ancak tek tük olgulara rastlanır.

Hastalığa özgü klinik belirtiler baş­langıçtaki akıntılı dönemde henüz orta­ya çıkmamıştır. Oysa bu dönemde hasta Öksürükle sürekli ve çok miktarda basil çıkardığından bulaşma çok kolaydır.

Belirtileri: Belirtiler üç bölümde incelenebilir:

Nezleli ön devre.

Kramp halindeki öksürük devresi.

İyileşme devresi.

Boğmaca İçin Bitkisel Çözümler

1. Sarımsak boğmaca için en etkili çarelerdendir. Sarımsak şurubu bu durumu tedavi etmek için günde iki veya üç kez beş damla ile bir çay kaşığı kadar verilmelidir. Öksürük nöbetleri sık ve şiddetliyse daha sık verilmelidir.

2. Zencefilin boğmacanın tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır. 1 fincan çemen otu karışımına bir çay kaşığı taze zencefil suyu ve biraz bal ekleyin. Çemen otu karışımını evde kolayca hazırlayabilirsiniz. 250 ml. suda bir çay kaşığı çemen otu tohumunu yarıya inene kadar kaynatın.

3. Badem yağı boğmacada yararlıdır. Beş damla badem yağı onar damla taze beyaz soğan suyu ve zencefil suyu ile karıştırılır ve on beş gün günde üç kez alınır. Rahatlama sağlayacaktır.

4. Bir çorba kaşığı bal, ¼ çorba kaşığı demirhindi tozunu alın ve güzelce karıştırın. Şimdi bu karşılı günde bir çorba kaşığı alabilirsiniz.

5. Bir soğan alıp suyunu çıkarın. Pişmemiş soğan suyu ile balı karıştırarak öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. 3-4 saat bekletin. Günde 1 çay kaşığı alabilirsiniz.

6. Her gün bol bol su içmelisiniz, normal bir insan için 10-12 bardak su zorunluluktur.

7. Taşıyıcı bir yağa birkaç damla okaliptüs yağı damlatın ve göğsünüze sürün.

8. Kırmızı turp boğmacayı iyileştiren bir diğer çaredir. Bir çay kaşığı taze turp suyunu eşit miktarda bal ve damak zevkinize göre tuzla karıştırın. Bu şurup günde üç kez alınabilir.

9. 1 çorba kaşığı havuç suyu ve az bir miktar bal ile ılık su boğmacanın tedavisinde çok faydalıdır. Günde birkaç kez bu karışımdan 1 çorba kaşığı alabilirsiniz.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler