Kategori | Hastalıklar

Boyun Tutulması Bitkisel Tedavisi

Boyun Tutulması

Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. “Miyofasial ağrı, Fibromiyalji , Fibrosit ve Miyozit” diye de adlandırılan uzun süreli kas ağrısında, kas içersinde ağrıyı tetikleyen noktalar ve elle de hissedilebilen düğmecikler mevcuttur. Boyunda uzun süreli kalıcı eğriliğe tortikollis diyoruz. Klippel-Feil, Turner Sendromu gibi doğuştan sebeplerin iyi araştırılması gereklidir. Soğuk almaktan, nezle olmaktan veya boynun bir süre çarpık biçimde durmasından,yastık biçimsizliğinden, ani çarpma, kaza, tramva, romatizma, v.s…den kaynaklanabilir. Boyun tutulmasında tavsiye edeceğimiz bitkilerden 2 gün içinde sonuç alınmadığı taktirde doktora başvurmanız gerekmektedir.

Boyun Tutulmasının Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:Bayır turpu, Zencefil, Havlican, Soğan, Zeytinyağı

Bayır turpu dilimlenip ısıtılarak boyun bölgesine temiz bir tülbent yardımı ile sarılarak 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra yeniden hazırlanan bayır turpu ile işlem yeniden yapılır.

Közde pişirilmiş soğan iyice ezilerek lapa kıvamına getirildikten sonra zeytinyağı ile karıştırılarak iyice yoğurulur. Boyun bölgesine bu lapa sürülüp temiz bir tülbent yardımı ile sarılarak boyun tutulmasını tedavi edebilirsiniz.

Zencefil ve havlıcan su içerisine atarak beraberce kaynatılır, daha sonra süzülerek suyu günde 3 bardak olarak içilir.

Eşit miktarda kekik ve biberiye kaynatılır. ılık olarak boyuna sarılır. bir gece bekletilir.

Nar çiçeği lapası konur.

Bir büyük kuru soğanı soyup ince ince kıyın üzerine bir avuç kekik bir avuçta kuru üzüm katın iyice ezin daha sonra da karıştırın. Temiz bir tülbentin içine koyup boynunuza sarın bir gece bekletin daha sonra ılık su ile yıkayın.

Yarım kg. çilek iyice ezildikten sonra temiz bir tülbente koyulu boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılır ve ılık su ile boyun yıkanır.

4 bardak suya 2 çorba kaşığı kıyılmış taze kekik , 1 çorba kaşığı kuşdili otu kıyılarak konur. Bu karışım kaynatılır ılıyınca tülbente konularak boyuna sarılır. Bir gece bekletilir ve daha sonra ılık su ile yıkanır.

Servi kozalağı dövülüp toz haline getirildikten sonra elenir. Elde edilen toz, merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile karıştırılarak yoğrulur. Hazırlanan merhem boyun kısmına sürülür.

Ada çayı ve söğüt yaprakları ayrı kaplarda kaynatıla­rak haşlanır. Sıkılarak elde edilen ada çayı posası, lapa kıvamına gelinceye kadar söğük suyuyla karıştırılarak lapa yapılır. Hazırlanan lapa boyuna sürülerek sarılır.

Kedi otunun saçakları kurutulduktan sonra havanda dövülerek ezilir. Elenen toz zeytinyağı ile karıştırılarak hamur kıvamına getirilir. Hazırlanan hamur ısıtılarak boyuna sarılır

Yarım kilogram çilek, iyice ezildikten sonra, temiz bir tülbente konup, boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılıp, ılık suyla yıkanır.

16 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler