Kategori | Cilt Hastalıkları

Deri İltihabı Bitkisel Tedavisi

Deri İltihabı

Çoğunlukla kullanılan sabun, deterjan, boyalar ve bazı bitkilerin neden olduğu bu hastalığa tıp dilinde Dermatit denir. Tedaviye deride iltihaplanmaya sebep olan şeyi belirleyip, onu terk etmekle başlanır. Belli bir nedene bağlı olan iltihaplanmadır. Ancak bu iltihaplanmayı egzama gibi diğer deri hastalıklarından ayırmak gerekmektedir.

Neden oluştuğu çeşitli nedenlere bağlı bulunmakla birlikte, deriyle temas eden maddelerin çeşitliliği ; fiziksel tahriş olarak, deterjanlar, kuvvetli asit ve alkaliler, yağlar, sabunlar.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

*En önemli olanı deriyi tahriş ederek iltihaba neden olan maddenin saptanarak deriden uzaklaştırılmasıdır.

*Çuha çiçeği ve su : 4 bardak suya, 3 tane çuha çiçeği kökü konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Bu suya batırılan temiz bit tülbentle iltihabların üstüne kompress yapılır.

*Kesinlikle kaşımamak gerekmektedir, zira kaşınma ikincil bir enfeksiyona daha neden olabilmektedir.

*Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı ebegümeci katılıp kısık ateşte kaynatıldıktan ve süzüldükten sonra be mayiin içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltihaplı bölge sarılır.

*Lahana ve su : 5 adet lahana yaprağı önce soğuk su ile yıkanır. Sonra 4 bardak suya konulup, kaynatılır. Sudan çıkarılan lahana yaprakları havanda çizilip, iltihabın üzerine konur. Sargıbezi ile sarılır. 6 saatte bir tekrarlanır.

*Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde bir defa içilir.

*Bir miktar taze çıban otu çiçek salkımlarının sapları yıkanıp kurumadan mikserden geçirilerek sıkılıp ,elde edilen özsuyundan günde iki defa birer çay kaşığı alınır.

*Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı çuha çiçeği kökü katılıp kaynatıldıktan ve süzüldükten sonra bu mayiin içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltihaplı bölge sarılır.

*Bir miktar körpe taze pelin yaprakları yıkanıp kurumadan mikserden geçirilerek sıkılıp ,elde edilen özsuyundan günde iki defa birer çay bardağı alınır.

*Nişasta ve su : 4 bardak suya, 3 çorba kaşığı nişasta konur. Karıştırılarak eritilir. Sonra bu suya batırılan temiz bir bez, iltihabların üzerine sarılır. Kurudukça değiştirilir.

*Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı hatmi çiçeği katılıp kısık ateşte kaynatıldıktan ve süzüldükten sonra be mayiin içine batırılan gazlı bez ile söz konusu iltihaplı bölge sarılır.

*Bir litre suyun içine bir tutam ince kıyılmış labada katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek söz konusu iltihaplı bölge yıkanıp kalan yaprak posası ise kompres yapılarak kullanılır.

 

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler