Kategori | Şifalı Bitkiler

Dikenli İncir

Dikenli incir Latince adıyla Opuntia ficus-indica, çok sıcak kurak bölgelerde yetişebilen bir kaktüs türüdür. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilebilen özellikle de Antalya, Adana ve Mersin illerinde yetişen Dikenli incir (Hint inciri), kaktüs türü olması sebebiyle uzun süre susuz kalabilir ve kuraklığa dayanabilir. Pek çok türü bulunan kaktüs bitkisinin Nopal zamkı denilen bir zamk elde edilen türüdür.

Dikenli İncir

Dikenli İncir

Dikenli İncir

Dikenli incir meyvesinin içinde çok sayıda çekirdek bulundurur. Çok yıllık bir bitki türü olan dikenli incir (Frenk inciri), dikenli olması sebebiyle toplanması yani hasat edilmesi sırasında çok dikkat edilmelidir. Dikenler vücuda değdiği anda acı verebilir ve kaşıntı oluşturur. Bu yüzden dikenli incir hasadı sırasında meyveler dikkatlice toplanmalıdır.

Kuraklığa oldukça dayanıklı olan dikenli incirin, Akdeniz çevresindeki doğal ortamlarda yetişir.5-10 santimetre uzunluğunda, kırmızı, sarı, turuncu renklerde kabuğu olan etli bir meyvedir

Dikenli incirin faydaları

*Bağırsakları düzenli çalıştırmasının yanında tok tutma özelliğine de sahip olduğu için diyet yapanlar için son derece faydalı.

*     İshal ve dizanteriye karşı faydalıdır.

*    Sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığı giderir.

*    Şeker hastalarına iyi gelir.

*    Kolesterol oranını düşürür.

*    Tok tutar ve yemeklerden alınan yağın vücut tarafından emilimini azaltır.

*    Bu özellikleri ile aşırı kilolarından kurtulmak isteyenler için de faydalı bir besindir.

*    Yaprakları kaynatılarak elde edilen solüsyon cildi nemlendirir ve taze tutar.

* Bunun yanında cilt kırışıklıklarını da gideriyor, cildi güzelleştiriyor.

Dikenli İncir Nasıl Kullanılır?  Dikenli İncir meyvesi kabukları soyularak yenebileceği ya da suyu sıkılarak içilebileceği gibi kaktüsün taze yapraklarından da yemek yapılabilir. Bitkiden doğal boya maddesi de elde edilmektedir. Yaprakları, ayrıca cilt ve saç bakımı için kullanılan doğal kozmetik ürünlerindendir.

15 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler