Kategori | Hastalıklar

Dil Felci Bitkisel Tedavisi

Dil Felci

Sinir sistemindeki bir bozukluktan dolayı, dil gücünün kaybolmasıdır. Doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Dilde meydana gelen felç (glossopleji). Tek yanlı (yani dilin yalnız sağ veya sol yanına felç gelmesi) veya çift yanlı (yani bütün dile felç gelmesi) olabilir. Felcin kökeni merkezsel sinir sistemi ya da çevresel sinir sistemi olabilir.

Felç çift yanlı olduğu zaman, dil hareket edemez; insanın çiğnemesi, konuşması olanaksızlaşır. Tek yanlı olduğu zaman, yani dilaltı sağ ya da sol sinirinden birinin zarar görmesi durumunda, dil ağızdayken ucu sağlam bölüme doğru, ağız dışında ise felçli bölüme doğru yönelir.

Tek yanlı dil felcinde de dilin çiğneme, konuşma gibi işlevlerini yapması tehlikeye düşebilir. Dil felcinin tedavisi, hastalığa yol açan nedenin giderilmesine bağlıdır.

 

Aşağıdaki reçeteler tedavi amacıyla kullanılır.

Tedavi için gerekli malzeme : Zencefil, kekik, karbaşotu.

Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 çorba kaşığı toz zencefil, 1 çorba kaşığı ufalanmış kekik ve bir tutam karabaşotu konur. 15 dakika kaynatılıp, süzülür. Gargara yapılır, hergün tekrarlanır.

Dil felcinde bitkisel tedavi için lavanta çiçeği, nezle otu, zencefil kökü, sarmısak, sirke bulunmalı.

Karışım Hazırlanışı;

Sirke içinde bekletilen lavanta çiçeği süzülerek ezilir.Elde edilen lapadan dil üzerine sürülür.

Suda kaynatılan zencefil köküyle sarmısal süzüldükten sonra ezilir.Hazırlanan lapadan tedavi süresince dil üzerine sürülür.

Sirke içinde bekletilen nezle otu kökünün süzmesinden elde edilen sıvı ile,ağız sıksık çalkalanır.

Bu tavsiye edilen bitkisel karışımlar sadece tedaviyi destekleyici amaçlıdır.Öncesinde doktor gözetimi ve tavsiyesi alınmalıdır.

 

Dil Felci İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gereken Şifalı Bitkiler

1- Sirke

2- Nezle otu

3- Lavanta çiçeği

4- Zencefil kökü

5- Sarmısak

Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:

1- Sirke içinde bir gün bekletilen lavanta çiçeği ince bir tülbentle süzülür ve ezilir. Elde edilen lapadan dil üzerine sürülür.

2- Suda kaynatılan zencefil köküyle sarmısak süzüldük ten sonra ezilir. Hazırlanan lapadan tedavi süresince dil üzerine sürülür.

3- Sirke içinde bekletilen nezle otu kökünün süzülme-sinden elde edilen sıvı ile, ağız sık sık çalkalanır.

4- Abdestbozan otu ile sarmısak birlikte haşlanır. Sıkılarak elde edilen posa, melhem kıvamına gelinceye kadar zencefil kökü tozu ilave edilerek yoğrulur. Hazırlanan melhemden Tedavi süresince dil üzerine sürülür.

5- Dil felci tedavisine karşı en hızlı bitkisel tedavi nasıl yapılır ve zencefil kökü ve sarmısak karıştırılarak en iyi bitkisel tedavi nasıl yapılır.

 

16 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler