Kategori | Hastalıklar

Diş Eti Hastalıkları Bitkisel Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının %70′inden periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir. Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş-dişeti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı infeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Diş eti kanaması

Diş eti kanıyorsa muhakkak herhangi bir sebepten orda iltihabi reaksiyon vardır. Bu mikrobiyal dantal plak denilen periyodental hastalıkların nedenlerinden kaynaklabilmektedir.Veya ağıza yapılmış kötü dolgu, kötü kıronun travmatik etkenlerinde olabilir.Yada diş etini herhangi bir maddeyle kanamasına yol açmış olabilir. Bu geçici sorundur. Bu sorun ilerlediği taktirde sert bir gıdayı yerken olabilir.Diş etlerini emdiğimiz zamanda olabilir.Hatta tükürdüğümüz zaman bile tekrar kanayabilir. İşte bir çok sebepten kanama oluyorsa mevcut hastalığın ilerlediğinin en açık delilidir.Genetik hastalıklarında diş eti sorunlarında etkisi vardır. Diş eti kanaması nasıl durdurulur ?

Diş eti sorunlarından kurtulmak için yapılacak en önemli iş gereken temizliği sağlamaktır. Nedir bu temizlik dişleri fırçalamaktır. Yeteri kadar önem verilmeyen dişler yemek sonrası arta kalan yiyecek kırııntılar zamanla bakterilere dönüşerek diş eti iltihaplanmalarına yol açar. Diş eti kanamaları ise diş eti hastalıklarının belirtilerinden biridir.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir?

Dişeti hastalığının pek çok bulgusu vardır;

Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri

Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri

Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri

Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı

Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)

Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi

Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma.

Sürekli kötü ağız kokusu.

Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla dişhekimine gitmek son derece önemlidir.

Dişeti hastalığının en önemli nedeni “bakteriyel diş plağı” adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel gereksinimdir. Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa diştaşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler dişetinde irritasyona neden olur. Bu ürünler nedeni ile dişetini dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanır ve çekimleri bile gerekebilir.

Diş Eti İltihabı Bitkisel Tedavi

*Kaynatılan atkuyruğu otu 10 dakika ağızda gargara yapılarak tükürülür.

*100 gram suda , 10 gram kafurun çözülmesi beklendikten sonra gargara yapılır.

*Bir bardak suda ceviz, ceviz yaprağı yada cevizin dış kabuğu konularak  kaynatılır.5-10 dakika civarı bu karışım kaynatıldıktan sonra gargara yapılır.

* Genel olarak dişeti hastalıklan-nın tedavisinde magnezyum ve C vitamini bakımından zengin yiyecekler önerilir. Kişniş, börülce, karahindiba, meyan kökü, marul, haşhaş tohumu, ıspanak, ısırgan otu yapraklan ve taze fasulye de magnezyum bakımından zengin sebzelerdir. Yeri gelmişken, diş eti iltihaplarına hiçbir kaçış yolu bırakmayan magnezyum kanşımım-dan bahsedeyim: Karahindiba, ısırgan otu yapraklan, semizotu ve ıspanak yapraklannı kanştınp buharda pişirin. Afiyet olsun.

* Anti bakteriyel, antiviral ve bağışıklık sistemi uyancı özellikleriyle, aymsafa çiçeği özütleri dişeti iltihaplannm tedavisinde yararlıdır. Tek dikkat etmeniz gereken şey, saman nezlenizin olup olmadığıdır. Kanaryaotugillere alerjisi olan bünyeler, bu bitkiye de alerjik tepkiler verebilmektedir. Bu nedenle kullanım esnasında değişik reaksiyonlar görürseniz, kullanmayı bırakın.

111 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

2 Cevap “Diş Eti Hastalıkları Bitkisel Tedavisi”

 1. necla turan diyor ki:

  selam
  benim alt çenemin ortasındaki 2 dişim sallanıyor.ama kanama ve iltihap yok çıkmalı protez takıyorum.az şişlik ve ağrı var filmimde kökü az kalmış gözüküyor.bana taavsiyeniz nedir.şimdiden teşekkürler.

 2. Orçan diyor ki:

  Ahududu çiçeğini kaynatarak yapılan ılık su banyosu, diş eti iltihaplarına iyi gelir.
  Böğürtlen suda kaynatılıp bu su ile ağız çalkalanırsa ağız yaraları ve diş etleri iltihaplanmasına iyi gelir. Böğürtlen yaprakları çiğnenirse dişeti kanamaları durur.
  Frenk üzümü (kaynatılmış) kaynar suya bırakılarak elde edilen sıvı iel gargara yapılırsa ağız yaraları, diş etleri kanamaları yok olur.
  Kimyon tohumları ağızda çiğnendiğinde diş etlerini kuvvetlendirir.

  Havuç dişetlerini kuvvetlendirir.
  Limon çiğnendiğinde diş etleri kanamasını önler.
  Turp dişetlerini kuvvetlendirir.
  Yaban mersini diş iltihaplarına iyi gelir.

Geri Bildirim/Cevap


Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler