Kategori | Hastalıklar

Diz Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Diz ağrısının birçok nedeni vardır. Yaşımızın ilerlemesi ile vücudumuzun yükünü taşıyan bu eklemimizde bazı aşınmalar eskimeler ve ileride kireçlenme dediğimiz yaşam kalitemizi etkileyen kaçınılmaz süreçler söz konusudur.

Bir diz ağrısı olgusunda ağrının yanı sıra dizden ses gelmesi, özellikle merdiven çıkarken yada yokuş aşağı inerken dizin boşalıyormuş gibi olması, dizin şişmesi yada dizin kilitlenmesi sık karşılaştığımız olaylar arasındadır. Bu şikayetlerin ayrı ayrı ele alınıp değerlendirilmesi yapılmalıdır. Bu şikayetler ayrı ayrı olabildiği gibi aynı hastanın aynı dizinde de olabilir.

Diz Ağrısı Tedavisinde Kullanılan Bitkiler :

*** Diz Ağrısı İçin Bitkisel Yağ Tedavisi

Diz Ağrısı Tedavisi

- Susam Yağı

- Pelesenk Yağı

- Biberiye Yağı

- Çörekotu Yağı

- Papatya Yağı

- Limon Yağı

Hepsinden eşit olarak birer ölçü karıştırılır. Daha sonra karışımı yavaşça dize masaj şeklinde uygulanır. Ardından kan dolaşımı hızlandırmak, diz kemiklerini rahatlatmak ve dizi ısındırmak amaçlı biraz hareket yapılır. Mesela sırtüstü uzanarak ve bacağı kırarak diz karına çekilir ve tekrar uzatılır. Hareket 5 kez tekrarlanır.

Diz Kireçlenmelerinin Tanısı

Radyolojik olarak ve muayene ile konur. Kireçlenme başlangıcı, eklem yüzlerinin aşınması, diz kapağı altında bazı sorunların başlaması, eklemde kıkırdakların yumuşaması, erimeye başlaması, kemik deformasyonların gelişmesi, hep ileri aşama bulgulardır. Sorun ileri boyutlara vardığında sadece ayağa kalkınca oluşan ağrılar istirahatte de yakamızı bırakmaz hale gelir. Yani oturduk, yattık yerde dizlerimiz ağrımaya başlar. Diz protezi dahi gerektirecek kadar deformasyona neden olabilir.

Diz Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Dizin karmaşık yapısı çok hassastır. Ön diz ağrılarına etki eden çok sayıda faktör vardır.Diz kapağının altındaki femur kemiği eklem yüzeyi ile ilişkisi; yapısal olarak diz kapağı dışa dönük, yarı çıkık, çıkık veya yüksekte olabilir. Bu durum tüm yükün diz kapağının küçük bir bölgesine binmesine neden olur ve buradaki kıkırdağın hızla bozulmasına neden olur.

* Yapısal olarak bacak aksı bozukluğu
* Medial plika bantı diz içindeki normal eklem katlantısının kalınlaşarak diz büküldüğünde ağrı yapmasıdır.
* Yaralanma
* Aşırı antreman veya yüklenme
* Bacak adelelerinde dengesizlik, zayıflık
* Düz tabanlık

Diz Kireçlenmelerinde Belirtileri
Ağrı: Sızı şeklinde, künt veya zonklayıcı tarzda olabilir. Ağrı karakteristik olarak merdiven inme-çıkma ve dizi bükünce ortaya çıkar.
Dizde sürtünme sesi: Yalnızca hasta tarafından hissedilen sürtünme sesidir.
Dizde boşalma hissi: PatellofemoDiz üstü büyük kasının zayıflığının neden olduğu bu bulgu yük altında dizi kırma-açma sırasında ortaya çıkar (merdiven inme,yokuş aşağı inme). Kilitlenme: Dize yük bindiğinde oluşabilir geçici bir durumdur.
Şişlik: Muayenede çok sık rastlanmayan, geçici bir durumdur.

Tedavi
İlk yaklaşım konservatif olmalıdır. Nonsteroidantiinflamatuvar (NSAİ) tedavi ağrının azalmasına yardımcı olur. Buz uygulamasının faydası vardır. Dize bilezik takma ve bandajlama ile ağrı azaltılabilir. Bu önlemler ile ağrılarda azalma olmaz ise hastalar FTR den yarar görebilirler.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler