Kategori | Hastalıklar

Dizlerde Kireçlenme Bitkisel Tedavisi

Dizlerimiz, vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan ve kireçlenmeden en fazla etkilenen bölgemizdir. Kireçlenme, ağırlık taşıyan eklemlerin aşınmasına verilen isimdir. Kıkırdak ile başlar, altındaki kemiğe, eklem kapsülüne ve eklem bağlarına kadar yayılarak ağrılar yapar. Ağrı yüzünden kullanılamayan eklemler, zamanla incelir ve görevini yerine getiremez hale gelir.Kireçlenme veya artrit diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz yapısının bozulması ve eklemin fonksiyonlarının bozulmasıdır. Kireçlenmelerde kıkırdakla beraber menisküslerde yırtıklar kemik çıkıntıların oluşumu da genellikle birlikte olur. Kireçlenen dizde ağrı başlar. Zaman içinde eklem hareketleri kısıtlanır ve kireçlenme ilerledikçe bacaklar eğrilmeye başlar.

Genelde, kilolu veya yaşlı insanlarda sıklıkla görülmektedir. Yaşanılan eklem rahatsızlıkları, iltihaplı romatizmalar, spor yaralanmaları, travmalar, doğuştan hastalıklar nedeni ile olabilir. Yapılan araştırmalarda, kilolu olan insanların %25’inde yaşla birlikte diz ekleminde kireçlenme başlamaktadır. Eklem kıkırdağında incelmeler oluşur. Daha sonra, kıkırdak altındaki kemikte incelmeler başlar. Eklemlerde, kenarlarda kemiksi oluşumlar başlar ve eklem kalınlaşır gibi durur. Zaman zaman iltihaplanmaların da olması ile sıvı toplanabilir. Eklemlerde tutukluk ve hafif bir ağrı ile başlar. Hastalık ilerlediğinde yürüme zorluğu ve ağrı artar.

Dizlerde Kireçlenme Bitkisel Tedavisi Dizlerde Kireçlenme

Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürünü öneriyor.

İbrahim Saraçoğlu Kireçlenme Tedavisi Çınar Yaprağı Kürü Hazırlanışı: 1 su bardağı klorsuz suyun içine 1.5 yemek kaşığı kurutularak ufalanmış olgun çınar yaprağı koyarak 1 dakika (daha fazla değil) kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün .

İbrahim Saraçoğlu Kireçlenme Tedavisi Çınar Yaprağı Kürü Uygulanışı: Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında aç karnına 1 bardak, Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında aç karnına 1 bardak için.

Bu uygulamayı 15 gün yaptıktan sonra 3 gün ara verin. Tekrar 15 gün daha uygulayın.

Dikkat: Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.Kaynatma süresi 1 dakikadan fazla olmamalıdır. ve aç karnına içilmelidir.

Ahmet Maranki’den bu ağrılarını azaltacak ve kireçlenmeni önleyecek ispirto kürü :

1 lt. beyaz ispirto
4 adet kafurun (kesme şeker büyüklüğünde)

Bir lt. beyaz ispirtonun içine 4 adet kafurun atın ve 3-4 gün erimesini bekleyin. İspirtonun içinde kafurunlar eriyince, her gece yatmadan önce bu karışımdan dizinize sürün ve streç filmle sarın.

Diz egzersizleri

*Ayak bileklerinize ve parmaklarınıza bir ağırlık bağlayın ve yavaşça bir yere oturun ve ayaklarınızı sallayın. 5-15 dakika bu şekilde kalın, günde üç defa tekrarlayın.

*Bir sandalyede oturun ayağınızı bir tabela üzerinde dinlendirin. Dizinizi hafifçe kaldırarak tabelaya bastırın 5-10 saniye bastırın günde 3 defa 10′ar defa tekrarlayın

*Sandalyede oturun bir şerit haline getirilmiş çarşafı topuğunuzdan iki elinizle birlikte dizlerinize yukarı çekin bu hareketi günde 3 defa tekrarlayın

*Bir sandalyede yada daha iyisi ayaklarınız değmeyecek şekilde yüksek bir yere oturun, ayağınızı dizleriniz düzleşinceye kadar kaldırın aynı hareketi önce hafif zamanla orta ağırlıklarla tekrarlayın. Günde 5-10 defa tekrarlayın

*Ayaklarınız arasına bir kitap veya rulo havlu koyun. Dizlerinizi bükmeden kitabı kaldırın, 5 e kadar sayın 3×5-10 kez tekrarlayın

*Dizleriniz arasına bir havlu veya lastik top yerleştirin, baldırınızı ve dizlerinizi sıkın. 3×5 – 10 tekrar yapın

*Bir sandalyede oturun sırayla ayak uçlarınızı ve topuğunuzu yükseltin 3x 5 – 10 tekrar yapın

*Sırt üstü yatın, dizinizi ve bacağınızı bükün. Topuklarınızdan güç alarak kalçanızı olabildiğince yukarı kaldırınız.

Kireçlenme için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri.

1- Yarım fincan doğranmış havuç, 3 gram tarçın, 1 gram kara biber ve 3 gram kuru zencefil 2 fincan suyun içinde kaynatılır. Elde edilen karışım 1 ay boyunca günde 2 defa içilir.

2- Çeyrek fincan doğranmış yeşil soğan 2 fincan su içinde kaynatılarak günde 3 kez içilir. Aynı yöntem ve miktarla elde edilecek maydonoz çayıda kireçlenmeye iyi gelmektedir.

3- 1/3 fincan taze fasülye içi, arpa ve barbunya 4 fincan su ile pişirilir ve 1 ay boyunca günder bir kez yenir.

4- 1 fincan karahindiba ve nane 4 fincan su içinde kaynatılır ve bu karışık günde 3 kere içilir. Ayrıca pişirilerek lapa haline getirilmiş hindiba‘yı kireçlenme olan eklemlerinize 2 saatte bir yenileyerek uygulayabilirsiniz.

16 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler