Kategori | Hastalıklar

Dolama Bitkisel Tedavisi

Dolama

Dolama, tırnağın çevresindeki derinin yüzeysel bir enfeksiyonu olup en büyük sıklıkla stafilakoklar veya mantar tarafından meydana getirilir. Bu durum genellikle bir şeytan tırnağını ısırıp kopartma gibi bir yaralanmanın veya tırnak dibindeki deriyi bir işleme tabi tutmak veya deri itmek gibi hareketlerin sonucu olur.

Tırnağa bitişik olan cildin üzerinde kırmızı, şişkin bölge ile kendini gösterir.

Bakteriyel dolama genellikle ani ve ıstıraplı bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabarıklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastırınca cerahat sızıntısı olabilir.

Şeytan tırnağı veya parmağa iğne ya da kıymık batması sonucu, tırnak dibinde meydana gelen iltihaplanmaya; halk arasında dolama, tıp dilinde paronychia denir. Başlangıçta kırmızı bir benek halindeyken daha sonra içi dolu sivilceye dönüşür. Dolama, kan zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden doktora başvurmak gerekir.

Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha fazla şişme ve cerahate yol açılır.

Dolamanın Bitkisel Tedavisi

1. Kuru soğan közde pişirilip yanan kısmı alınır, pişen kısmı dövülür, az zeytin yağı ile çok az miktarda ham sabun ilave edilerek dolama olan kısma sarılır.

2. Altun ot lapası yapılıp dolamaya sarılır.

3. Kuzu kulağı lapası yapılıp dolamaya sarılır.

4. 1 çay bardağı suya 2 kahve kaşığı kına konur. Lapa haline gelinceye kadar ısıtılır. Sonra dolama olan yere sarılır.

5. Taze yumurta tepesinden kırılır. Hasta parmak içine sokularak dolamanın olgunlaşması sağlanır.

6. İspirto ile dolamalı yere kompres yapılır.

7. Kına lapası hazırlanıp, dolamalı yer konur.

8. Ekmek kabuğu sıcak suya batınlarak ılık ılık dolamalı yere konur.

9. Çok sıcak olmayan sade kahve içine parmak batırılır.

10. Bir diş ezilmiş sarımsak, 2 tutam gelincik, 2 tutam köknar tomurcuğunu bir litre su içinde kaynatıp, pamuk ya da temiz bir beze geçirerek pansuman yapılır.

11. Süt içinde pişirilen keten tohumu parmağa sürülür.

12. Bir çay bardağı zeytinyağına bir tutam ıspanak konur. Ilıdıktan sonra dolama olan yere sarılır, cerahat akıncaya kadar tekrarlanır.

13. Bir kapta 30 gram tuzsuz tereyağı, aynı miktar koyun iç yağı, 60 gram zeytinyağı ve 5 gram balmumu hafif ateşte eritilir ve iyice karıştırılır. Bu merhem dolamanın üzerine sanhr.12 saat sonra değiştirilir.

 

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler