Kategori | Hastalıklar

Geğirmek Bitkisel Tedavisi

Geğirmek Bitkisel Tedavisi

Geğirme sindirim gazlarının ağız yolu ile dışarıya çıkmasıdır. Çıkan bu gaza ses ve tipik bir koku da eşlik edebilir. Geğirme evrensel bir olgudur ve bazı kişilerle sınırlı değildir. Aşırı hava yutma nedeni ile olsa da bebeklerden çocuklara kadar tüm toplumda görülebilir. Geğirme karında toplanan havanın dışarıya çıkarılması ile bir rahatlamaya sebep olur.

Geğirme midede hava birikmesi ile ilişkili olmayan bir alışkanlık olarakta görülebilir. Karınsal bir rahatsızlık varlığında insanlar gaz çıkarmayacak olsa bile içgüdüsel olarak geğirmeye çalışabilir.

Geğirme gırtlak, akciğer, mide, diyafram ve yemek borusunun koordineli yer aldığı bir durumdur. Hızlı yemek yeme ve içme neticesinde hava yutulması, gazlı içecek tüketimi, reflü gibi bazı hastalıklar, yeme alışkanlıkları gibi nedenlerle oluşabilir.

Geğirmeyi en aza indirmek için yavaş ve küçük öğünler yenilmeli, sakız ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır. Soğan ve çikolata geğirmeyi arttırdığından tüketilmemelidir. Alkol de azaltılması gereken ürünlerdir. Süt ve şekerli gıdalar geğirme sürecini başlatabilir. Fasulye, mercimek, lahana, muz, kayısı, kuru erik geğirmeyi arttırabilir.

Aşırı geğirme irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıkların göstergesi olabilir ancak bu durum genellikle kötü beslenme ile alakalıdır.

Geğirmeyi engellemek için yavaş yemeli, yağ içeriği düşük gıdalarla beslenmelidir. Kabızlıktan kaçınılmalı ve kabızlığı engelleyici şekilde beslenilmelidir.

Bitkisel tedavi yöntemleriyle geğirmek:

 1. Yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı rezene tohumu çiğnenmesi gaz birikimi ve geğirmeyi engeller.
 2. Gaz problemi nedeni ile sık geğirildiğinde karna hindistan cevizi yağı ile masaj yapılır.
 3. Bir tutam şeytantersi sıcak suya eklenerek içilir.
 4. Yarım çay kaşığı toz zencefil bir tutam kaya tuzu ve ılık su karıştırılarak içilir.
 5. Yemeklerden sonra limon suyuna batırılmış taze zencefil yenir.
 6. Yemeklerden sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile, 1 tatlı kaşığı kıyılmış dereotu karıştırılarak yenilir. sifaliotlar.org
 7. 1 tatlı kaşığı kırmızı biber, 1 çay kaşığı kuru zencefil ve 1 tatlı kaşığı kakule tohumu 1 bardak su ile karıştırılarak kaynatılır ve yemeklerden bir saat sonra içilir.
 8. 1 tatlı kaşığı kereviz tohumu çiğnenir.
 9. Papatya çayı içilir.
 10. Çoğunlukla sinirli kimselerde görülür Bunlar, yemeklerde haddinden fazla hava yutarlar Ayrıca geğirme, mide veya safra kesesi hastalıklarının bir belirtiside olabilir Bu nedenle, esas sebenbi tesbit etmek gerekir Asabi kimselerde görülen geğirmeleri gidermek için aşağıdaki ilaçlar kullanılır
 11. Nane ve su :
 12. 1 çay bardağı kaynak suya, yarım kahve kaşığı kuru nane konur 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir Her yemekten sonra tekrarlanır
 13. Papatya şeker ve su :
 14. 1 çay bardağı sıcak suya, 3 tane kuru papatya çiçeği ufalanır 5 dakika bekletildikten sonra süzülür Suyuna, 1 kahve kaşığı toz şeker karıştırılıp içilir
 15. Kimyon ve süt :
 16. 2 su bardağı çiğ süte, 1 çorba kaşığı kimyon konur Kaynatıldıktan sonra süzülür Yemeklerden sonra, birer su bardağı içilir
 17. Koyunkiran otu, yirmi dakika süreyle kaynar suda birakilarak demleme saglanir. Demlemeden süzülerek elde edilen sivi bir kaba bosaltilarak dinlendirilir. Dinlendi­rilen sividan, bir fincan suya iki çorba kasigi karis­tirilarak, yemeklerden önce ve sonra birer fincan içilir.
 18. Ufalanmis sögüt kabuklari, yarim saat süreyle suda kaynatilarak süzülür. Süzülerek elde edilen sivi bir kaba bosaltilarak, serin bir yerde dinlendirilir. Dinlendirilen sividan içme suyuna karistirilarak, günde üç bardak isitilarak içilir.
 19. Dere otu, üzerlik otu ile birlikte on dakika süreyle suda kaynatilir. Sikilarak elde edilen posaya, lapa kivamina gelinceye kadar, dövülmüs kantaron çiçegi tozu ilave edilerek karistirilir. Hazirlanan lapadan, ye­meklerden önce bir tatli kasigi yenir.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler