Kategori | Göz Hastalıkları

Göz Kuruluğu Bitkisel Tedavisi

Görmemizi sağlayan bir organ olan göz, zamanla bazı sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır. Ağladığımızda yada herhangi bir alerjik durumlarda gözümüzden gözyaşı akmaktadır. İşte bu göz yaşının azlığından kaynaklanan bir sorun olan göz kuruluğu, birçok kişinin şikayet ettiği sorunlardan biridir.

Gözyaşı iki yolla üretilir. Bunlardan biri gözyaşının yavaş ve sabit bir hızda üretimidir ve normal göz kayganlığını sağlar. Diğeri ise gözün uyarılmasına veya duygusal duruma cevaben fazla miktarlarda gözyaşı salınmasıdır. Bazı kimselerde gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmayabilir. Bu duruma kuru göz denir.

Kuru gözün belirtileri:
· Gözlerde batma ve yanma;
· Kaşıntı;
· Gözlerde yapışkan salgı;
· Sigara dumanı veya rüzgarda gözlerde rahatsızlık;
· Aşırı sulanma;
· Kontakt lens kullanımında zorluk.
Kuru bir gözden aşırı sulanma olması anormal gözükmektedir, fakat gözde kayganlığı sağlayacak gözyaşı yoksa göz rahatsız olur ve uyarılır. Böylece aşırı gözyaşı salgısı meydana gelir ve bunu, gözün drenaj sistemi kaldıramadığı için gözden dışa akar.

Göz Kuruluğu Bitkisel TedavisiGöz Kuruluğu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu göz kuruluğu için karnabahar kürü ve göz kuruluğu için lahana kürü  tedavilerini açıkladı.

Karnabahar, brokoli ve lahana bir ailedir. Ancak özellikle karnabahar ve yeşil renkte olan, açık alanda yetişmiş olan lahana göz kuruluğu için oldukça etkilidir. Özellikle açık alan tarımı yapılan, büyük ve iri yapraklı olan lahanalar da U vitamini de bulunmaktadır.

Göz kuruluğu bitkisel çözüm için Karnabahar ve Lahana kürü uygularken, 200-250 gram Lahana veya karnabaharı 1,5-2 bardak suda haşlayın ve 5 dakika sonra suyunu için. Göz Kuruluğu için Karnabahar ve Lahana Kürünü rahatsızlığınız süresince tekrarlayabilirsiniz.

Göz kuruluğuna iyi gelen bitkiler ve göz kuruluğu için bitkisel çözümler

Göz kuruluğu sorunu ciddiye alınması gereken sorundur.Uzun süreli göz kuruluğu problemi yaşıyorsanız mutlaka doktor kontrolü gereklidir.Ardından bitkisel çözümleri denemek sizin sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.

-1 tatlı kaşığı toz şeker ve 2 diş sarımsak uygun bir kap içerisinde iyi ezildikten sonra yapılan karışım temiz bez yardımıyla göze uygulanır.

-1 çay kaşığı nohut ve 1 çay kaşığı üzerlik tohumu kap içerisinde iyice ezilir.Toz haline getirilen karışıma yumurta ilave edilerek merhem kıvamına gelmesi sağlanır.Karışım alın bölgesine konur.

-Birer tutam papatya, ebegümeci, mavi kantaron ve kırmızı gül bir kaba konularak, üzerine yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra gözlere yavaş yavaş sürmek suretiyle uygulanır.

Göz kuruluğu için tavsiye edilen doğal yollu çözümler

Bugüne kadar, göz kuruluğunun tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tıbbın kullanımı üzerinde yaygın bir çalışma yapılmamıştır. Buna rağmen Omega-3 yağ asitlerinin göz kuruluğu rahatsızlığını ortadan kaldırmak için yararlı olduğu gözlemlenmiştir. 2009 yılında bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı bir araştırma sonucunda, gama-linolenik asit, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asitten oluşan bir beslenme yöntemi uygulandığı takdirde, göz kuruluğu rahatsızlığında azalmaların yaşandığı gözlemlenmiştir. Daha önceki yıllarda yine fareler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ise Omega-3 yağ asitlerinin de göz kuruluğu rahatsızlığının belirtilerini azalttığı anlaşılmıştır. (Eğer iltihaplanma sonucunda, rahatsızlığın mevcut durumunda herhangi bir değişiklik olmadıysa)

*Omega-3 yağları gözyaşı kalitenizi arttırır ve kuru gözlerdeki yanmayı azaltır. Bu sağlıklı yağlar; somon, uskumru, ringa balığı, tatlı su alabalığı, sardalya ve orkinoz gibi yağlı balıklarda bulunur. Diğer omega-3 kaynakları; keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi ve kanola yağıdır.

Aşağıdaki yöntemler, göz kuruluğu hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilirler:

*Sigara dumanı, gözkapağındaki zarların sürekli olarak yanmasına sebep olarak  gözleri rahatsız edebilir. Göz yanması da göz kuruluğuna neden olur. Eğer sigara içiyorsanız bu, sigarayı bırakmanız için mükemmel bir nedendir. Sigara içen insanların dumanlarından kaynaklanan pasif içicilikten de kaçının.

*Göz kırpmak, gözyaşını göz çevresinde hareket ettirerek gözleri nemli tutar. Ancak pek çok insan, bilgisayara bakarken gerektiği kadar göz kırpmamaktadır. Bilgisayar kullanırken, sık sık göz kırpmanız gerektiğini hatırlatın kendinize. Ayrıca ekran dışına bakarak gözlerinizi sık sık dinlendirin.

*Gözü kaplayan çerçevesi olan gözlükler gözlerinizi güneşe ve rüzgara karşı korur, gözyaşı buharlaşmasını azaltır. Bazı kişiler, göz ve göz çevresi hatlarına daha iyi uyan sünger destekli gözlükler kullanır. Ev içi koruma için gözlükçünüzden, nemi göz çevresine hapseden nem hazneli gözlükler ve koruyucu gözlükler isteyin.

*Suni gözyaşı kullanma

*Kuru ortamlardan kaçınmak

*Görsel dikkat gerektiren faaliyetleri aşırı uzunlukta gerçekleştirmemek

*Kapalı ortamlardaki nem oranı arttırmak için nemlendirici kullanmak

*Günde en az 8 bardak su tüketmek

*Dışarıdayken güneş gözlüğü kullanmak

*Yüzünüze tam oturan güneş gözlüklerini tercih etmek

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler