Kategori | Şifalı Bitkiler

Hatmi Çiçeği İbrahim Saraçoğlu

Hatmi Çiçeği Kırmızı, pembe, beyaz çiçekli olanları içerisinde tıbbi amaçlı olarak kullanılanı Akdeniz ve Ege Bölgesinde yetişen ve çiçekleri kırmızı-beyaz renkli olandır. Antikçağ’dan beri öksürüğe karşı kullanılmıştır. Çiçek ve yapraklarından oluşan çayı ağızda çıkan yaralara karşı gargara olarak kullanılır. İçerdiği vanillik asit, scopoletin, quercetin ve p-hydroxy-benzoik asit ağız yaralarına karşı gargarası yapıldığında etkin olan maddeleridir.

Hatmi Çiçeği İbrahim Saraçoğlu

Hatmi Çiçeği

Hatmi Çiçeği

İbrahim Saraçoğlu yetişkin ve çocuklar için öksürüğü gideren hatmi çiçeği kürünü açıkladı.

Öksürük gideren hatmi çiçeği kürü:

Kullanılacak Malzemeler:

1). 1 su bardağı kadar süt,
2). 2 yemek kaşığı kadar hatmi çiçeği.

Öksürük gideren hatmi çiçeği kürü yapılışı:

Hatmi çiçeğini koyun. Kaynamış olan Bir su bardağı sütün içine atıp iyice karıştırın.Daha sonra kürü demlemeye bırakın. En sonunda çok fazla soğutmadan için.

Not: Bu kürü eğer çocuklar için yapacaksanız tariflerin yarısını kullanıp uygulayın.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Hatminin kökü, yaprağı ve çiçeği ilaç yapımında kullanılır. Kökleri salata, şekerleme gibi yiyeceklere tat vermek için kullanılmaktadır. Hatmi taneleri dövülüp toz haline getirildikten sonra vücuda sürülürse böcek ve sivrisinek sokmalarını önler. Hatmi çiçeği çay yapılıp içilirse soğuk algınlığı, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Hatmi tohumu böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Yaprakları ile arı sokan yer ovulursa ağrıyı ve kızarıklığı giderir. Köklerinden çay yapılıp içilebilir.

16 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler