Kategori | Şifalı Bitkiler

Hazanbel Nedir

Anavatanı Hindistan ve Kuzey Amerika olan bitki daha sonraları dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Yaklaşık 60-100 cm uzunluğa erişebilen otsu bir bitkidir. Kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarından oluşur.

Hazanbel  Nedir

Hazanbel

Hazanbel

Daha çok bataklıklarda ve dere kenarlarında yetişen ve 1,5 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. “Eğir otu”, “azak eriği” ve “azak eğeri” adlarıyla da bilinir. Uçucu yağ, acı madde, nişasta ve çeşitli mineraller içerir.

Yapısında asamil alkol, ögenolla asaron gibi uçucu yağları bulunduran ve halk arasında yatıştırıcı olarak sindirim sistemi bozukluklarında ve bağırsak gazlarıyla koliklerin tedavisinde kullanılan bir bitki, hazanbel.

Önerilen hastalıklar: Terletici etkisiyle, vücuttaki suyu dışarı atar. Akciğer kanserine iyi geldiği görülmüştür. Nezleye iyi gelir. Prostatı tedavi eder, güçlü ishal yapar. Sinirleri yatıştırıcı etkisi de olan bitki, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreasa etkilidir. Dişetlerini kuvvetlendirir.

Kullanım şekli ve dozu: 1 bardak sıcak suya, dövülmüş bir kahve kaşığı kök konur. 20 dakika sonra süzülür. Yemekler üzerine günde 2-3 bardak içilir. 2 hafta kullanımdan sonra 1 hafta ara verilir. Atkuyruğu otuyla birlikte içilmeye devam edilirse, kemik erimesine ve kemik zafiyetine iyi gelir

Hazanbel Nasıl Kullanılır? Hazanbel kökü kullanılır. Hazanbel Kökü, kereviz tohumu ile kaynatılıp balla karıştırılarak yenirse prostata karşı faydalı olur.

Hazanbel Faydaları

*  Sigara bıraktırıcı: Hazanbel kaynatılıp içilmeye devam edilir.

* Prostat: Prostadin en iyi ilacı hazanbel ve kereviz tohumudur, kaynatılıp balla tatlanlandırılarak aç karina içilmeye devam edilir.

*Mide bulantısı, eksime, sindirim: Hazanbel kökü kaynatılıp 1’er fincan içilmeye devam edilir.

* Böbrek zayıflığı: Hazanbel, pelin otu, ayrık otu ile beraber içilmeye devam edilir.

*Romatizma: Hazanbel kaynatılıp içmeye devam edilir.

* Baş ağrısı: Hazanbel içmeye devam edilirse sürekli olan baş ağrısını geçirir.

* Cildi güzelleştirir: Hazanbel, sirke ve bal ile içilmeye devam edilirse cilde tazelik ve güzellik verir.

*Basur: Hazanbel, pelin otuyla beraber içilmeye devam edilirse basura faydalıdır.

* Akne, çıban: Hazanbel, çıbanlara pansuman yapılırsa fayda verir.

*Yorgunluk, bitkinlik: Hazanbel banyosu yorgunluğa faydalıdır.

 

 

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler