Kategori | Şifalı Bitkiler

Hurma Faydaları

Hurma, palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal,ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacın pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir. Kardeşlenme eğilimi vardır. Gövdesinden ve altından yavrular verebilir.

 

 

Sıcağı, güneşi sever, soğuktan hoşlanmaz. Türkiye’de Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir. Kuvvetli ve dengeli bir gübrelemeye gereksinim duyar. Azot, fosfor, potasyum, demir gibi besin maddelerine ek olarak bol miktarda magnezyum,çinko,mangenez ve az miktarda da bakır ve bor gereksinimi vardır.

Hurmanın Faydaları:

1. Kansere karşı içerdiği Magnezyum, Beta karoten vb. antioksidan maddelerin fazla olması nedeniyle koruyucu etki oluşturur.

2. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

3. Kolestrolü düşürücü etkisi vardır.

4. Çok fazla meyve şekeri ihtiva etmesi nedeniyle enerji deposudur.

5. Doğum öncesi ve sonrasında hem doğumun kolay olması açısından hem de kaybedilen enerjinin temin edilmesi açısından faydası azimdir.

6. Kansızlığın ilacıdır, kan yapar, kanamaları durdurur.

7. Kemik erimesine karşı içeriğindeki vitamin ve mineraller özellikle de kalsiyum sayesinde çok faydalıdır.

8. Aç karnına yenirse karındaki kurtları zayıflatır, azaltır ve öldürür.

9. Sinir hücrelerini besler,stres ve yorgunluğu giderir.

Hurmanın Tüketimi:

Hurma yaş meyve olarak ya da kurutularak yenebilir. Hurma tatlısı da yapılmaktadır. Ayrıca, hurmanın çekirdekleri yakacak olarak, lifleri ise kumaş yapımında kullanılmaktadır. Kuru hurmanın kalori değeri daha fazladır. Oldukça besleyici bir meyve olan hurma vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve minerali içinde barındırması ile özellikle çocuklar, hastalar ve hamileler için oldukça faydalıdır.

16 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler