İbrahim Saraçoğlu Astım

Astım Belirtileri; hırıltılı soluma, göğüste daralma hissi, nefes darlığı, kuru ya da balgamlı öksürük, belirtiler kendilerini ağır ya da hafif biçimlerde gösterebilir.Astım Nedenleri Nelerdir?Astımın en yaygın nedeni, hayvan tüyü, toz, sigara dumanı, kimi besinler, aspirin ve benzeri reçetesiz ilaçlar gibi birçok olası maddenin yol açtığı alerjik reaksiyonlardır. Alerjiyle bağlantılı astım genellikle kalıtsaldır. Stres, hava kirliliği ve egzersizler astıma neden olabilir. Akciğer enfeksiyonları da astımın nedenleri arasındadır. Astım hastalarında, akciğerde bulunan küçük hava tünelleri (bronşçuklar) daralır. Bu durumda boruların içinde yoğunlaşan mukus tabakası solunumu güçleştirir.

Astımlı bir kişi konuşmakta güçlük çekiyor ve boğucu havadan şikayet ediyorsa; burun delikleri kızarıyorsa; kaburga kemikleri arasındaki deride içe doğru çekilmeler gözleniyorsa; dudak ve tırnaklarında morarma varsa vakit kaybetmeden acil yardımı arayın. Bu belirtiler, kişinin yeterli miktarda oksijen alamadığı ya da dışarı yeterince karbondioksit atamadığı anlamına gelir.

İbrahim Saraçoğlu Astım

Astım

Astım

Profesör Doktor İBrahim Saraçoğlu, astım ve alerjik astım rahatsızlıkları olanlar için keçiboynuzu kürünü öneriyor.

Kullanacağınız keçiboynuzu ( harnup ) koyu kahve renginde olmasına dikkat edin.Uygulayacağınız bu kür nefes darlığı ve soğuk alerjisine iyi gelmektedir.

Hazırlanışı : Orta büyüklükteki keçiboynuzundan 6-7 tanesini önce soğuk su altında yıkayınız. Daha sonra bunları küçük küçük (3-4 cm uzunluğunda) kırarak, kaynamakta olan yarım litreye yakın suyun içine atınız. Hafif ateşte 7-8 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurunuz. Buzdolabında en fazla üç gün bekletebilirsiniz.

Uygulama : Hergün sabah kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı içilir. Yaklaşık yarım litre olarak hazırladığınız keçiboynuzu suyu üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç günde bir, taze olarak hazırlamanız gerekecektir.

Hiç ara vermeden 20 gün uygulayınız. Yirmi gün tamamlandıktan sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 gün devam ediniz. Onbeş günlük kürü uygularken bir çay bardağı içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırınız, sabah kahvaltınız arasında ve akşam yemeğinden önce birer çay bardağı içiniz. Keçiboynuzu kürünü uygularken sabah kahvaltınızda ayrıca bal tüketmeyiniz.

Dikkat : 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda nefes darlığı veya alerjiye bağlı nefes darlığı söz konusu ise, bu taktirde uygulama 1’ e göre sadece bir çay bardağı sabah kahvaltısı arasında içilecektir. Akşam yemeklerinde içilmeyecektir.

Dikkat : Bu kürü uygularken kahvaltıda ayrıca bal tüketmeyiniz. Daha güçlü olur diye bir çay kaşığından daha fazla bal ilave etmeyiniz.

Not : Bu amaçla pekmezi veya öğütülmüşü uygun değildir. Etkisi çok azdır.

Uyarı : Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

Astım hastalığı için bitkisel öneriler:

****   1 bardak kaynar su içine 10 gr ısırgan yaprağı atılır ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Astım tedavisi için ve de nefes açıcı özelliği olan bu ısırgan otu çayından günde 3-4 bardak içilir.

****  2 litre suyun içine 10 karanfil, 10 karabiber, 6 zencefil, 5 tarçın,1 tutam ısırgan otu ve bir tutam ayva yaprağı koyulur. Bu karışım 10-15 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra yarım saat demlenmesi için beklenip ardından süzülür. Bu astım çayı her gün biraz ısıtılarak ve 1 kaşık bal ile tatlandırılarak günde 3 bardak kadar içilir.

*****  Andız otunun (Inula helenium) kökünden demleyeceğiniz çay, balgamla tıkanmış göğse iyi gelebilir. Geceyi rahat geçirmek için, sığırkuyruğu çayı işe yarayabilir. Bitki çayı hazırlamak için, bir fincan kaynar suya poşet bitki çayını, ya da bir çay kaşığı kurutulmuş bitkiyi ekleyip beş dakika boyunca demleyin. Daha sonra, eğer kurutulmuş bitki kullandıysanız, hazırladığınız çayı süzün. Arzu ederseniz, çayınıza bal da katabilirsiniz.

Astımlılar rahat bir kış geçirmek için nelere dikkat etmelidir?

-Gripten korunmak için her yıl ekim-kasım aylarında grip aşısı yaptırılmalıdır. Grip ve diğer solunum yolları salgınları sırasında zorunlu olmadıkça toplum içine girilmemelidir.

-Dışarıda dolaşırken, ağız ve burun önüne bir kaşkol tutularak solunan havanın ısınması ve nemlenmesi sağlanmalıdır.

-Soğuk havada astım krizine girenler, sokağa çıkmadan 15-20 dakika önce nefes açıcı spreylerini kullanmalıdır.

-Astımlılar için, ideal ısınma sistemi kaloriferdir. Katalitik ve borusuz sobalar uygun ısınma araçları değildir. Odun ve kömür sobalarının tütmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

-Evde gazla çalışan ısınma, yemek pişirme araçlarından gaz kaçağı olup olmadığı kontrol ettirilmelidir.

-Ev düzenli olarak temizlenmelidir. Duvardan duvara halılar, özellikle de beton üzerinde bulunanlar kaldırılmalıdır.

-Yatak takımları haftada bir sıcak su ile yıkanmalı, yatık ve şilteler özel kılıflarla kaplanmalıdır. Kuştüyü yastık kullanılmamalıdır. Yatak odasında kumaş kaplı mobilya (koltuk, kanepe, sandalye…) olmamalıdır.

-Kedi, köpek… gibi hayvanlar mümkünse, ev dışında beslenmeli ve kesinlikle yatak odasına alınmamalıdır. Hayvan, haftada bir yıkanarak barındırdığı allerjenler azaltılmalıdır.

19 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler