İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı Tedavisi

İnsan vücudunu taşıyan omurga, birbiri ile eklemleşen ve birbiri üzerinde hareket eden 33 kemikten oluşur. Bunların 5′i de bel omurlarıdır. Omurların arasında basıncı omur yüzeyine dağıtarak süspanse eden dışı sert bir kılıf ile kaplı olup içinde jel kıvamında bir madde ile dolu olan diskler vardır. Disklerin yerinde durmasını sağlayan bağlar vardır. Diskin bağı iterek veya yırtarak omurilik kanalına doğru taşmasına bel fıtığı adı verilmektedir.Fıtıklaşmış disk eğer bacağa giden sinirler üzerine baskı yaparsa siyatik ağrısı da ortaya çıkabilmektedir. Bel ağrılı olguların %5 kadarı bel fıtığıdır.

Bel fıtığı omurga üzerine binen aşırı yüklerin etkisiyle gelişmektedir. Ağır yük kaldırmak, yana dönerek eğilmek, ağır bir yükü itmek, çekmek, yüksekten düşmek, bel bölgesine darbe almak vb. nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Eğilerek yerden kaldırdığımız 10 kg.lık bir yük, diskin üzerine 100 kg.lık bir ağırlık bindirir.

İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

İBRAHİM SARAÇOĞLU BEL VE BOYUN FITIĞI

Bel ve boyun fıtığı, sanırım ni sonu cerrahi gerektiren durumlardan ikitanesi. en azından pek çoğu cerrahi ile sonuçlanıyor. Toplum içinde, bilinen veya bilinmeyen, pek çok bel fıtığı ve boyun fıtığı hastası var. Peki bu hastalıklara bitkisel ve kolay bir çözüm önersi ister misiniz ? Bu öneri, Dr İbrahim saraçoğlundan geliyor. Kürümüzün adı, kırkkilitotu ya da atkuyruğu bitkisi kürü.

GEREKLİ MALZEMELER: 1 su bardağı su ,  2-3 yemek kaşığı atkuyruğu (kırkkilitotu)

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : 1 su bardağı klorsuz suyun içine, 2–3 kaşık Kırkkilitotunu, koyup 5 dak. kaynatın. Ilımaya bırakın. Ilık olarak bu bitki lapasını bel ve boyun fıtığı olan bölgeye lapa şeklinde sürün. Bitki lapasının ılık olmasına dikkat edin. Bu kürü 2-3 hafta uygulayın.

Bel fıtığında egzersiz önerileri

*Pelvik tilt: Dizlerinizi kırarak sırt üstü yatın. Belinizi yere değdirmek için yapabildiğiniz kadar bastırın ve belinizi kaldırmadan kabalarınızı yukarı doğru hafifçe kaldırın. 10 sayıncaya kadar bekleyin.

*Köprü kurma egzersizi: Sırt üstü yatın. Dizlerinizi bükün ve ellerinizi yanlara doğru uzatın. Kabaları sıkın. Gövdeyi düz tutarak kalçalarınızı kaldırın. 3’e kadar sayın. Bu süre içinde sırtınızı düz tutun. Yavaşça başlangıç konumuna dönün ve gevşeyin.

* Ekstansiyon egzersizi: Kolları yana doğru uzatarak yüz üstü yatın. Ellerinizi kuyruk sokumu üzerinde birleştirin. Baş ve omuzlarınızı geriye doğru olabildiğince kaldırı. 10 sayıncaya kadar bekleyin ve yavaşça başlangıç konumuna dönerek bekleyin.

*Kedi balesi egzersizi: Dizleriniz ve elerliniz üzerinde emekler gibi durun.. Bir taraftaki kolunuzu ileriye, karşı yandaki bacağınızı geriye doğru yere paralel olacak biçimde uzatın. 10 sayıncaya kadar bekleyin. Başlangıç konumuna dönün, gevşeyin ve aynı hareketi diğer kol ve bacakla tekrarlayın.

* Kedi-deve egzersizi: Emekleme pozisyonu alın. Önce başınızı göğsünüze doğru yaklaştırırken sırtınızı kamburlaştırın. Sonra başınızı kaldırırken, sırtınızı kamburlaştırın.

* Pasif ekstansiyon egzersizi: Yüzüstü yatın. Önce göğüs altına ince bir yastık koyarak, sonra dirsekler üzerinde dayanabildiğiniz kadar kalkın.Egzersizleri yerde minder, battaniye gibi bir zemin üzerinde yapın. Egzersize başlanmadan önce hafif ısınma hareketi yapın. Her hareketi en az 5 saniye sürdürün. Her hareketten sonra 10-20 saniye dinlenin. Egzersiz sırasında düzenle nefes alıp vermeye devam edin. Ağrı olur ve egzersizden sonra 20 dakikadan fazla sürerse egzersizi azaltın veya ağrı yapan hareketi kesin.

Bel ve sırt ağrılarına bitkisel çözüm kürleri:

* Alabalık yağı boyun ve bel fıtığı ile ağrıları, sırt ve bacak ağrılarına iyi geliyor. Günde yarım saat olmak üzere ağrının yeri ve şiddetine göre bir hafta süren masaj yapılıyor.

* Susam yağı ile masaj yapılmalı.

* Nohut ve kereviz kaynatılıp birer bardak içilmeli.

* Defne yaprağı ve sedef çiçeği kaynatılıp lapa halinde konulmalı.

* Andız kökü ıhlamur gibi kaynatılır, birer bardak içilir.

* Andız kökü kaynatılır, bal ile şerbet yapılır, birer bardak içilir.

* Ispanak pişirilerek yenir veya birer bardak usaresi içilir.

* Nohut kaynatılır birer bardak İçilir.

* Kırmızı biberi ezip lapa kıvamına getirdikten sonra ağrıyan yeri bu lapayla ovalayın. Bu lapaya evdeki herhangi bir cilt kremi de ilave edilip karıştırılabilir.

* Söğüt bir bitkisel aspirindir ve M.Ö 500 yılından bu yana ağrı dindirici olarak kullanılmaktadır.

* Nane’de mentol vardır ve mentol adale gerginliklerini hafifletir. Yeşil nane ve kıvırcık nanede bol miktarda mentol bulunur.

* Biberiye yağı ağrı kesici şifalı bir yağdır.

* Sırtta ağrıyan bölgeye havlu ile ısıtın sonra o bölgeye karabiber serpip limon kolanyası dökün ve ovarak iyice yedirin.sırtınızı bir yere yaslayarak 1 saat kadar bu şekilde kalın.biraz can acıtır ama sırt ağrılarına karşı çok faydalıdır bu işlem damarlardaki kan dolaşımınıda hızlandırır.

Bel ve sırt ağrılarına iyi gelen bitkisel yağlar:

* Adaçayı yağı,
* biberiye yağı,
* kekik yağı,
* kakule yağı,
* Huş yağı,
* lavanta yağı,
* karabiber yağı,
* adaçayı yağı,
* zencefil yağı,
* mercanköşk yağı.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler