İbrahim Saraçoğlu Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İltihaplar, boğaz ağrısının en sık sebepleridir ve bunlar bulaşıcıdırlar. İltihaplar, çoğunlukla virüs (soğuk algınlığı, enfeksiyöz monoükleoz..) veya bakteriler (strep, mikoplazma..) tarafından oluşturulurlar.Bakteriler ile virüsler arasındaki en önemli fark, bakterilerin antibiyotik ile tedavi edilmesi, virüslerin tedavi edilmemesidir.

Boğazımız kaslarla çevrili bir yapıya sahiptir. Bu kaslar yutkunurken kasılarak boğazdaki içeriğin aşağı doğru itilmesini ve yutulmasını gerçekleştirir. İç yüzeyi ise mukoza denilen dokuyla kaplıdır. Boğazdaki ağrı hissi, iç yüzeyini örten mukoza dokusundan  kaynaklanır. Boğazın hastalık yapan veya tahrişe yol açan etkenlere maruz kalması, mukozada şişliğe ve enflamasyon denilen bir duruma sebep olur. Karşılaşılan durumun şiddetiyle orantılı olarak boğaz ağrısı hissedilir. Ağrı yutkunurken veya konuşurken hissedilebileceği gibi sürekli de olabilir.

İbrahim Saraçoğlu Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Bronşit ve Bademcik gibi Boğaz rahatsızlıkları için Bitkisel Formülleri:

Bademcik ve Boğaz rahatsızlıkları için Adaçayı Kürü:

Özellikle okul çağındaki çocuklar bademcik iltihaplanmasından dolayı günlerce yüksek ateşle yatmakta ve okullarından geri kalmaktadırlar.Bu durumda adaçayı ile yapılan gargaralar gerçek bir yardımcıdır.Adaçayı kürü Bademcik veya boğaz iltihabının yani faranjit oluşumuna karşı da gerçek bir koruyucu ve önleyicidir.

Gün boyu birkaç defa yapacağınız adaçayı gargarası ilk günlerde sizi yeniden dünyaya gelmiş gibi yapacaktır. İlerleyen günlerde haftada birkaç defa bu gargarayı tekrarlamak sizi bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyacaktır.

Çayın Hazırlanışı:Yaklaşık bir su bardağı suda bir poşet adaçayı veya bir tatlı kaşığı taze adaçayı on dakika demlenir.

Günde 2-3 defa gargarası yapılır. Ayrıca, beraberinde bir ay boyunca her gün bir çay bardağı adaçayı içilir.Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitkiyi daha fazla suyunun içinde bekletmeyiniz, mutlaka süzüp ayrılması öneriliyor.

Önemli: Adaçayı tüketimi ile ilgili,İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle hamile bayanların dikkatli olmasını öneriyor.Hamileliklerin ilk üç ayında düşük tehlikesi taşıyanların kesinlikle adaçayı tüketmemelerini,adaçayı yapraklarında 4 düşük yapma riskini arttıran bir içeriğinin olduğu önemle belirtiliyor.

İbrahim Saraçoğlu’nun Boğaz Ağrısı ve Bademcik Şişmesi için Tedavi Kürü :

1 su bardağı kaynamış suyun içine, 1 poşet adaçayı ve 2 tane ebegümeci yaprağı atılır. Bu karışımın demlenmesi için 10 dakika beklenir.

Demlenen adaçayı ebegümeci kürü süzülür. Süzüldükten sonra ılıması beklenir.

Bademcik enfeksiyonları, hafif olan kişiler, bu kür ile günde 3 kere gargara yapmaları gerekmektedir. Bademcik iltihabı daha kötü durumda olanlar ise, hazırlanan bu kür ile günde 6-7 kere gargara yapmaları gerekmektedir.

1 ay süresince, her gün gargara yapılarak, küre devam edilir. 1 aylık süre dolduktan sonra ise, 2 günde bir gargaraya devam edilir. Gargaranın etkisini artırmak için 1 ay boyunca her gün, 1 süzme poşet adaçayı demleyip içmek yararlı olacaktır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bademcik enfeksiyonu olanların, asitli içeceklerden, sigaradan uzak durmalarını veya kısıtlamalarını özellikle belirtiyor.

Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Öneriler

** Böğürtlen Yaprağı (Rubi fruticosi folium) : 1 tatlı kaşığı böğürtlen yaprağının üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra, 15 dakika demlenip süzülür. Gün içerisinde birkaç kez gargara yapılır.

** Syzygium Kabuğu (Syzygii cumini cortex) : 1 tatlı kaşığı kıyılmış Syzygium kabuğu bir bardak soğuk suyla kaynayıncaya kadar ısıtılır. 15 dakika kadar demlenip süzülür. Günde birkaç defa gargara yapılır.

** Aynısafa çiçeği (Calendulae flos) : 2 tatlı kaşığı aynısafa çiçeğinin üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 10 dakika kadar demlenip süzülür. günde birkaç defa gargara yapılır.

** Ebegümeci çiçeği (Malvae flos) : 1 yemek kaşığı ebegümeci çiçeği  1 bardak soğuk suyla kısa süreli kaynatılır, 10 dakika demlendikten süzülür. Gün içerisinde birkaç defa  gargara yapılır.

** Ballıbaba çiçeği (Lamii albi flos) : 2 tatlı kaşığı kıyılmış ballıbaba çiçeğinin üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 10 dakika kadar bekledikten sonra süzülür. Günde birkaç defa gargara yapılır.

Boğaz Ağrısının Bitkisel Tedavisinde Şifalı Bitkiler

*** Kedi otu, Şakayık, Ada çayı, Servi kozalağı, Bal

Hazırlanış Şekli: * Kedi otunun saçakları kurutularak ezilir. On dakika süreyle suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülen sıvı bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelinceye kadar karıştı rılır. Hazırlanan şurup ısıtılarak tedavi süresince günde üç bardak içilir.

* Servi kozalağı dövülüp ezildikten sonra şakayık çiçeği ile birlikte reçel kıvamına gelinceye kadar bal ilave edilerek yoğrulur. Hazırlanan reçelden yemek önce ve sonrası bir çorba kaşığı yenir.

* On dakika kaynar suda bırakılan ada çayı otu dem lenerek süzülür. Süzülen çay bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan şurup tan ısıtılarak günde üç fincan içilir.

Boğaz İltihaplanmasının Bitkisel Tedavisi

Boğaz İltihaplanmasının Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:
Nilüfer çiçeği, Mine çiçeği, Papatya, Ebe gümeci, Menekşe, Kara turp, Bal

Hazırlanış Şekli:*
Nilüfer çiçeği sıcak suda 20 dakika süreyle bek letilerek demlenir. Hazırlanan çay bal ile tatlandırılarak şerbet kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Tedavi süresince ısıtılarak yemeklerden önce hastaya bir fincan içirilir.

* Mine çiçeği on beş dakika süreyle sıcak suda dem lenir. Süzülerek elde edilen çay bal ile tatlandırılır. Hazırlanan bu çay yatmadan önce ve tedavi süresince has taya bir bardak içirilir.
* Ebe gümeci, papatya ve menekşe karışımından hazırlanan demleme, süzüldükten sonra bir kaba boşal tılarak gün boyu dinlendirilir. Dinlendirilen karışımdan günde üç fincan ısıtılarak içilir.

Boğaz Üşütmesinin Bitkisel Tedavisi

Boğaz Üşütmesinin Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:Hatmi çiçeği (kırmızı gül), Mersin çiçeği, Şeker, Bal, Sirke

Hazırlanış Şekli:* Hatmi bitkisinin yaprakları sirke ile kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülerek elde edilen su ile gargara yapılır.
* Hatmi bitkisinin tohumu, on dakika sıcak suda bek letilir. Süzüldükten sonra elde edilen sıvı şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

Hazırlanan şuruptan,hastaya ılıtılarak içirtilir. Mersin ağacının çiçekleri kurutulduktan sonra dem lemesi yapılır. Şeker veya bal ilave edilerek elde edilen şerbet, tedavi süresince yemeklerden önce bir fincan içirilir.

* Mersin ağacının meyvesinden ezilerek elde edilen pelte, bal ile karıştırılarak yemekten önce hastaya bir çorba kaşığı yedirilir.

Boğaz ağrımı nasıl tedavi edebilirim ?

- Sıvı alımınızı arttınız ( ballı sıcak çay, bilinen bir halk çaresidir.)

- Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.

- Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınız gargara yapınız.(yarım bardak suya dörtte bir çorba kaşığı tuz konur)

- Hafif ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

- Boğazı uyuşturan pastillerden kullanabilirsiniz.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler