İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği

Demir eksikliği anemisi vücudunuzda yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan, sık görülen ve kolay tedavi edilebilen bir anemi türüdür.Demir düzeylerinin düşük olmasının nedeni genellikle kan kaybı, kötü beslenme veya besinlerdeki demirin emilmesinde görülen yetersizliktir.Demir eksikliği anemisi sık görülen bir anemi türüdür. “Anemi” terimi genellikle kandaki alyuvar sayısının normalden az olduğu bir durumu ifade eder. Alyuvarlar vücudunuza oksijen taşır, karbondioksiti (atık bir ürün) atılmak üzere akciğerlere götürür.

Anemi aynı zamanda alyuvarlarınız yeterli hemoglobin içermediğinde de ortaya çıkabilir. Hemoglobin, vücuda oksijen taşıyan ve alyuvarlarda bulunan demirden zengin proteindir.Demir eksikliği anemisi genellikle vücudunuzun sağlıklı alyuvar yapımı için yeterli demire sahip olmadığı durumlarda zaman içinde gelişir. Yeterli demir olmadığında, vücudunuz depoladığı demiri kullanmaya başlar. Kısa bir süre sonra da depolanmış demir tüketilmiş olur.Depolanmış demir bitince vücudunuz daha az alyuvar yapmaya başlar. Ürettiği alyuvarlarda normalden daha az hemoglobin bulunur.

İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği

Demir Eksikliği

Demir Eksikliği

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu demir eksikliği için,bir bitkisel formül öneriyor. Oluşturacağımız, bu bitkisel kür ile birlikte demir ihityacımızı fazlasıyla karşılayacağız. Kansızlık gibi sorunlarımızın ortadan kalkacağı gibi, en çok saç dökülmesi yaşayan kişilerinde bu kürü uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Saç dökülmesini durdurucu özelliği vardır.

Demir eksikliği kürü tarifi ;Yaklaşık olarak 250 gram kerevizin kabuklarını soyalım ve taze ıspanaklarımızı, güvendiğimiz manavlardan temin edelim. Bir litre klorsuz suyumuzun içerisine kabuklarını soymuş olduğumuz kerevizlerimizi, ince, ince doğradıktan sonra atalım. Haşlama işleminden sonra içerisine ıspanaklarımızı da ilave ederek, 3 dakika daha kaynatalım. Ispanaklarımız ve kerevizlerimiz güzelce haşlandıktan sonra, suyunu süzerek, bir cam kavanoza koyarak, saklayalım. Demir eksikliği için bitkisel formülümüzü, hazırlamış olduk.

Bu kürü ne zamanlar içmeliyim ?Sabahları ve akşamları yemeklerden yaklaşık olarak 1 saat kadar önce, günde 2 kez olmak kaydı ile bir su bardağı içmelisiniz. Kürün tedavisi süresi yaklaşık olarak 21 gündür. 21 gün aralıksız devam ettikten sonra 21 gün ara vererek, tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kereviz yumruları yerine taze yeşil yaprakları ve saplarını kullanırsanız haşlama süresi 3 dakikaya düşecektir. ıspanakları ekledikten sonra 5 dakika daha haşlayın ve ilk tarifteki gibi devam edin.
Kereviz ve ıspanak anemi  kansızlık hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer anemi  kansızlık hastalığından korunmak isterseniz avokado tüketmelisiniz. Avokado özellikle anemi  kansızlık hastalığına karşı güçlü bir koruyucu özelliğine sahiptir.

Kereviz ve ıspanak gibi besinlerden faydalanarak oluşturmuş olduğumuz, bitkisel formülümüzü, demir eksikliği tedavisinde kullanabilirsiniz.

Demir Eksikliği  İçin Bitkisel Kürler

Çilek kökü, oğul otu, atkuyruğu, sinirli yaprak ve keklik çayları içilmelidir

Kabukları soyulmadan havuç ve turp rendelenir, çiğ olarak biraz da lahana ve ıspanak doğranır. Zeytinyağı ve limon katılıp salata halinde yenilir

Günde 3 çay bardağı pancar suyu içilir. Kırmızı pancar bolca yenilir

Yer elması haşlanarak yenilmelidir.

1 bardak kaynar suya, 4–10 gram maydanoztohumu konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya, 6–8 gram ufalanmış ısırgan yaprağı konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2–3 bardak içilir

- 1 bardak kaynar suy, 2 gram ıhlamur konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3–5 bardak içilir.

- 1 bardak kaynar suya, 3 gram zula otu konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.

Kansızlığa Karşı Beslenme Önerileri

İnek sütü, anemiyi önlemek için yeterli düzeyde demir içermez. Bu nedenle, bebeğin 6 aylık olana kadar anne sütü ile beslenmesi, hastalık risklerinin azaltılması ve sağlıklı bir bebeklik dönemi geçirmesi için şarttır.

Yeterli sütü olmayan annelerin, anemiyi önlemek için demir bakımından zengin gıdalarla takviye yapmaları gerekir.

Demir bakımından zengin gıdalar şunlardır: Karaciğer, dana eti, balık, tavuk, sebzeler; ıspanak ve fasulye.

C vitamini bakımından zengin portakal ve limon gibi turunçgiller de demir emilimine yardımcı olurlar ve böylece vücuda alınan demir miktarını artırırlar.

Kansızlığın tedavisinde ıspanağı yoğurtlu değil,yumurtalı tüketin.

Demir bakımından fakir bir beslenme sonucunda meydana gelen anemi, sindirim sistemi hastalıkları, mikroplu hastalıklar ve zayıflama vb. gibi durumlara yol açabilir.

Anemiye karşı mücadelede, demir bakımından zengin tedaviler uygulamak gerekir. Ayrıca periyodik olarak bir doktora görünmek de çok önemlidir, çünkü hastanın durumunu ve hastaya göre uygun tedaviyi ancak bir doktor belirleyebilir.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler