İbrahim Saraçoğlu Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi – Dermoid Kist – Pilonidal Sinüs ; özellikle makat bölgesindeki ciltte oluşan bir boşlukta kıl , tüy , deri döküntüsü , elbise tozları gibi yabancı cisimlerin birikmesiyle oluşan iltihaplanma sürecidir. Bazı araştırmalara göre , deride bulunan kıl foiküllerinin tıkanması sonucu oluşan iltihaplanma da bu hastalıkta büyük rol oynamaktadır.Kadınlara nazaran erkekleri daha çok etkiler ,  yaşlı ve çocuklara nazaran 18-40 yaşlarındaki kişileri daha çok etkiler.

Kıl Dönmesini Kolaşlaştıran Etmenler Nelerdir?-Vücut kılınızın tipi (Sertliği , Deriden çıkış açısı)-Günlük dökülen kıl miktarınızın fazla olması  -Vücut bakımının iyi olmaması ve makat bölgesinin nemli kalmasıyla kılların batmasının kolaylaşması  -Kalçalar arasında yarık meydana gelmesi ve uzun süre oturarak çalışmak.

İnsan kılları sürekli dökülür ve yerine yenisi gelir. Sırt, baş ve kaba etlerden dökülen bu kıllar özellikle duştan sonra kuyruk sokumunda, iki kaba et arasındaki  terli olukta takılıp kalmaktadır. Daha sonra bu serbest kıllar kişi yürürüdükçe, oturduğu yerde kıpırdadıkça, kaba etlerin birbirine veya zemine  sürtünmesi ile oluğun dibindeki herhangi bir pit yani gözenekten girerek bir vida gibi dönme hareketi ile cilt altı yağ dokusu içine acıtmadan yavaş yavaş ilerleyebilmektedir.Kıl ile birlikte cilt altına giren veya taşınan bakterilerin akut veya kronik mikro veya makroabseler daha sonra da kılların yönlendirmesi ile enfeksiyonun daha da ileri noktalara ilerleyerek fistüller veya kıl kistler oluşturmaları gayet açıktır.

İbrahim Saraçoğlu Kıl Dönmesi

 Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Kıl dönmesine kuru ısırgan lapası

Kuyruk sokumunda zaman zaman beliren çıbanlara, halk arasında kıl dönmesi denmektedir. Tıp dilinde kist dermoid sakral olarak adlandırılır. Kuyruk sokumunda bulunan kıl kökleri oturma veya giydiğiniz kıyafetin sürtmesi gibi etkenler ile içe doğru döner ve kıl deri altına doğru büyümeye başlar. Deri altında zamanla oluşan kıl yumağı bu bölgede kistik bir yapı oluşturur. İşte bu bölgenin iltihaplanması cerahatli bir çıbanın ortaya çıkmasına neden olur. Kendiliğinden ya da yardımla patladığı zaman içindeki cerahat boşalır, ancak kistik yapı ve kıl yumağı içeride kaldığı için olay tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ısırgan lapası mükemmel bir yardımcıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kuyruk sokumunda kıl dönmesi ve iltihaplanması için tavsiye ettiği ısırgan otu kürü tarifi.

Hazırlanışı: Kurutulmuş ısırgan otunu çok az su ile haşlayarak lapa şeklinde hazırlayın ve ılınmasını bekleyin.Ilındıktan sonra lapayı ince bir tülbente sararak 10-15 dakika iltihaplı bölgenin üzerinde bekletin. Bu işlemi yara kapanana kadar haftada 2-3 defa uygulayın

**Kıl dönmesi için: Orta boy bir soğanı fırında veya tavada ısıtın. Dayanabileceğiniz kadar sıcaklıkta soğanı kıl dönmesi olan bölgenize koyarak bekletin.

Bu uygulamayı bir kaç kez tekrar edin. Soğan uygulamasının ardından kıl dönmesi olan bölgeyi gülsuyu ile temizleyin.

20 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler