İbrahim Saraçoğlu Kiraz Sapı Kürü

Kiraz yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden biridir . Meyvesini yer çekirdeği ile sapının yüzüne bile bakmaz çöpe atarız. Aslında Kiraz sapının binbir derde deva olduğunu bilseniz eminim atmazsınız. Bunları okuduktan sonra kiraz saplarını asla atmayacağınıza eminim. Yok ben uğraşamam bu kadar iş arasında diyorsanız, internet üzerinden satın alabilirsiniz.

25 -30 adet kiraz sapı 1 bardak suda 5 dakika kaynatılarak elde edilen suyu içmek adet dönemi sancılarını giderir.Kullanılacak kiraz sapları gölgede kurutulmuş olmalı. Kiraz saplarının rengi koyu kahverengi olmuşsa ve incelmişse bunların etkisi kalmamış demektir kesinlikle kullanmayın, hiçbir faydası olmaz.

İbrahim Saraçoğlu Kiraz Sapı Kürü

Kiraz Sapı Kürü

Kiraz Sapı Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kiraz sapının mükemmel bir ödem sökücü şişkinlik giderici olduğunu açıkladı kiraz sapı bir çok hastalığa iyi gelir ama hepsinin hazırlanışı farklıdır diyen saraçoğlu ,Adet öncesi bayanlarda şişkinlik olur bu şişkinlikten ve ödemden kutulmak için ise kiraz sapı kürü uygulanır.

KİRAZ SAPI KÜRÜ :Gölgede kurutulmuş 25 kiraz sapını soğuk suda yıkadıktan sonra,1 bardak sıcak suya atıyoruz ve 5 dakika kaynatıp ,günde 1 defa içiyoruz.adet döneminden 1-2 gün önce başlıyoruz bitene kadar içiyoruz.

İltihaplı romatizma için kiraz sapı-ısırgan kürü

Kaynayan yarım litre klorsuz suya, önce 25-30 adet kiraz sapını ilave edin ve kısık ateşte ağzı kapalı olarak üç dakika demleyin.

Üç dakikadan sonra bir tatlı kaşığı ısırgan ilave edip üç dakika daha demleyin. Altıncı dakikadan sonra ocağın altını kapatın ve ılıyınca süzün.

Yarısını sabah kahvaltıdan iki saat sonra diğer yarısını da öğlen yemeğinden iki saat önce için. Bu kürün uygulama süresi yirmibir gündür. İleriki dönemlerde şikâyetlerin seyrine göre tekrarlanabilir.

Romatizma ağrılarının giderilmesinde ağrı kesiciler kullanmak sadece semptomatik bir tedavidir. Yani sadece ağrıyı ortadan kaldırıcı etki gösterirler.

Kiraz Sapının Faydaları

** Kirazın sapları ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde ve aynı zamanda idrar söktürücü olduğu gibi bronşite karşı da kullanılıyor.

** Gölgede iyice kurutulan kiraz saplarıyla hazırlanan şuruplar veya çay gibi demlemelerle iyileşme sağlanabiliyor. Saplar gerektiğinde kıyılarak bir gün süreyle su içinde ıslanmaya ve yumuşamaya bırakılıyor.

**Bir litre su içine bir küçük avuç kiraz sapı konulup kaynatılarak elde edilen çaydan günde 3–4 fincan içilebiliyor. Aynı zamanda bu demleme günde 2 kez el ve ayak banyosu şeklinde de kullanılabiliyor. Veya hazırlanan kiraz sapı demlemesi taze ya da kurutulmuş kiraz üzerine boşaltılarak yarım saat bekletildikten sonra süzülerek aynı dozda içilebiliyor.

**Kirazın sapları ayrık ve mısır püskülüyle kaynatılarak demlendiğinde ise ayak ve karın şişliğinde, arpayla kaynatılarak elde edilen demlemeyse idrar söktürücü olarak kullanılıyor.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler