İbrahim Saraçoğlu Reflü Tedavisi

Mideden yemek borusuna kaçan asidin; mide, yemek borusu, boğaz, ses telleri ve akciğerlerde yaptığı tahrişle ortaya çıkan bulgulara reflü hastalığı denir. Reflü, gün içinde ayakta veya gece yatakta olabilir. Bazı hastada gece, bazı hastada gündüz reflüsü ön plandayken, kimi hastalarda da hem gece hem gündüz reflüsü olabilir. Gece ve gündüz reflüsü benzer sıklıkla görülürken, gece reflüsü daha ciddi seyreder. Gece reflüsü ile gündüz reflüsünün oluş mekanizmaları, bulguları ve tıbbi tedavileri farklılık gösterir.

Reflü yeni bir hastalık değildir ancak tanı yöntemlerinin gelişmesi ve hastalığın daha fazla anlaşılması üzerine, sanıldığından yaygın olduğu anlaşılmıştır. Eskiden gastrit, ülser veya safra kesesi hastası olduğu sanılanların bir kısmının reflüsü olduğu anlaşılmıştır. Bu hastalığın görülme sıklığı batı toplumlarında daha fazladır. Amerika’da her 4 kişiden birisinin reflü yakınması olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de özellikle şehirlerde veya şehir tipi yaşam ve beslenme alışkanlığı olanlarda daha sık görülmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Reflü Tedavisi

Reflü  Hastaları için Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlunun Önerileri :

Son zamanların en büyük şikayetlerinden biri olan reflü hastalığını tetikleyen unsurların başında hormonlu gıdalar gelmektedir.Stres de reflü hastalığının en büyük nedenlerdendir.

Reflü hastaları mide yanma şikayetleri başladığı anda 2 yudum soğuk süt içerlerse ve her mide yanması hissettiklerinde bu işlemi tekrar ederlerse 10-15 gün içinde bu şikayetlerinin geçtiğini ve reflünün ortadan kalktığını göreceklerdir.Dikkat edilmesi gereken şey ise, süt oda sıcaklığında yada soğuk olmalıdır. Sütü ısıtarak içmeyin.

Süte karşı allerjisi olan reflü hastaları, için başka bir tavsiyemiz de havuç suyudur. 1 bardak taze sıkılmış havuç suyu da reflü ye karşı mükemmel bir koruyucudur.

REFLÜ İÇİN MACUN TARİFİ : GEREKİ MALZEMELER :

* Arı sütü, arıpoleni, keten tohumu yağı, çörekotu yağı,bal

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Tüm malzemeleri karıştırarak, macun haline getirin. sabah akşam, 1 er tatlı kaşığı aç karnına tüketin.

REFLÜ ÇAYI;

GEREKLİ MALZEMLER:
* 2 tatlı kaşığı oğulotu,
* 1 tatlı kaşığı karabaşotu,
* 1 tatlı kaşığı hibiskus,
* 1 tatlı kaşığı nergis,

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ :Tüm malzemeleri karıştırın. 1 bardak kaynar suyun içerine, 1 tatlı kaşığı bitki karışımını atarak, bir kaç dakika demlendirin. Günde 2 defa ılık olarak, yudum yudum için. Her seferinde taze olarak hazırlayın.

Reflü İçin Şifalı Bitkiler

Rezene: Doz aşımı karın kaslarında gerilme yapar, aybaşı zamanlarında kullanmak fazla kanamalara sebebiyet verir. Hamileler kullanamaz. Çok ender olarak deri alerjileri görülebilir.

Anason: Anason uzun zaman kullanıldığında vücudu tembelleştirir. Hafif sarhoşluk ve uyku verir, uyuşukluk yapar. Ruhen ve bedenen hasta eder. Hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Aybaşı esnasında kullanılırsa kanı artırır. Halsiz ve bitkin düşürür. Bağırsak ve ciğerlere yan tesiri vardır. Çok ender olmakla birlikte, solunum yolları veya sindirim organları alerjisi görülebilir. Bu durumda çay kullanımını kesmek gerekir. Başkaca hiçbir yan etkisi yoktur.

Çörek otu: Hamileler kullanamaz.

REFLÜ AĞRISI ÇEKENLER İÇİN ÖNERİLER

* En kısa sürede fazla kilolardan kurtulun. Yastık ya da yatak başını yüksek tutun.

* Yatağın baş kısmını yüksek tutan yatak modellerinde rahat edersiniz.

*- Vücudu zorlayan dar kıyafetler giymeyin, kemer takmayın.

*Gazlı içecekler, sigara, alkol, kahve, çikolata, yağlı yiyecek ve kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durun.

* Özellikle koyu çay ve kahve tüketmemeye özen gösterin

* Gün içinde bol bol yeşil çay için.

* Süt yerine su içerek kendinizi rahatlatın.

* Tükürük salgısını artıracağı ve yemek borusundaki asidi nötr hale getireceği için her fırsatta şekersiz sakız çiğneyin.

*Uyurken rahat etmek için sol tarafınıza dönerek yatın.

*  Öğünleri daha sık ve daha az tüketip gece yatmadan iki saat önce hiçbir şey yemeyin..

20 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler