İbrahim Saraçoğlu Sarı Kantaron

Altın sarısına benzeyen çiçeklerinden dolayı ona sarı kantaron da denilmektedir. Onu hemen hemen her ülkede bulmak mümkündür. Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletlerinde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde, yöreden yöreye değişen isimleri var, Mayasıl otu, Kılıç otu, Binbirdelik otu gibi… Osmanlının otacı kültüründe de yerini almış saygın bir bitkidir.

Geleneksel tıp, onu antidepresan olarak kullanmaktadır. Hafif ve orta şiddetteki depresyon tedavisinde önerilmektedir. Almanya’da bir yılda enaz iki milyon kez reçete edilmektedir. Doğal haliyle yaprak, sap ve çiçekleri ile beraber de kullanılabilir. Avrupa’da eczanelerde 50 ile 100 g poşetlerde doğal haliyle de satılmaktadır. Sarı kantaron bitkisinin ana etkin maddesi hypericin, onun latince adından kaynaklanır. Antidepresan etkisi hypericinin dışında  yapraklarında zengin olarak bulunan değişik flanovidlerden ve sadece çiçeklerinde bulunan trollixanthin maddesinden kaynaklanır. Ayrıca, bitkinin yaprak, sap ve çiçeklerinde bulunan hyperforin etkin maddesi sedatif (sakinleştirici) etkilidir.

İbrahim Saraçoğlu Sarı Kantaron

Sarı Kantaron

Sarı Kantaron

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu bir televizyon programında gece altını ıslatan çocuklar için bitkisel çözüm sarı kantaron kürünü öneriyor.

9-10 yaşına gelmesine rağmen altını ıslatma sorunu olan cocuklara sarı kantaron cayı kürü uygulamanız çok iyi gelecektir .

2 çay kaşığı kadar taze kantaron 1 su bardağı su içerisinde ufalanır ve 5 dakika kadar kaynatılarak demlenir. Günde öğleden sonra olmak şartıyla 1 defa içilir. Hazırladığınız sarı kantaron kürü içerisine tatlandırı katmamalısınız.

Gece altını ıslatan çocuklar için sarı kantaron kürü 15 gün ara verilmeden uygulanmalıdır.

Sarı Kantaron Otunun Faydaları

İştahı açar.
Ateşi düşürür.
Mide ağrılarını dindirir.
Vücudu kuvvetlendirir.
Soğuk algınlığına iyi gelir.
İdrar ve balgam söktürür.
Nekahat devresini kısaltır.
Antiseptik ve yara iyileştiricidir.
Hafif uyku vericidir. Sinirleri yatıştırır.
Menepoz sıkıntılarına karşı rahatlatma yapar.
Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.
Ülser ve gastrit şikayetlerinde iyileşmeyi hızlandırır.
Adet sancılarını hafifletir, kas gevşetici etkisi vardır.
Öksürüğü keser, göğsü yumuşatır ve bronşite faydalıdır.
Sinirsel altını ıslatmalarda, uykusuzluk, korku ve gerginlikte de faydalıdır.
Özellikle, hafif ve orta şiddetli depresyon şikayeti olanlar için oldukça faydalıdır.
Ciltteki yangılar, berelenme, varikosel ağrıları, hafif yanık ve güneş yanıklarına iyi gelir.
Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır.sifalibitkileriniz.com
Böbrek ve idrar yolu hastalıklarında faydalı bir bitki olan Sarı kantaron, böbrek ve mesanedeki taşları eritmeye yardımcı olur.

Sancılı geçen adet dönemlerine karşı doğal bitki:İki bardak (yaklaşık 300 ml) su kaynatılır. Su kaynadıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı tepeleme kurutulmuş kantaron bitkisi (kökleri hariç) ilave edilir. Yaklaşık 1 dakika kısık ateşte kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülür. Yudum yudum sadece 1 bardak içilir. Adet gününe bir hafta kala başlanır ve adet başlayana kadar günde bir kez hazırlanıp içilir. En uygun içim zamanı akşam yatağa gitmeden 1 saat öncesidir. İçildiği günlerde sakin ve huzurlu bir uyku imkânı da sağlar.

Prolaktin hormonu yüksekliğine karşı doğal bitki
Bayanların prolaktin hormonu şikayetlerine karşı sarı kantaron çayı ideal bir yardımcı tedavi imkanı sunmaktadır.

Dikkat: Radyoterapi ve kemoterapi esnasında sarı kantaron bitkisinin kullanılmaması gerekir. Özellikle radyoterapi alan veya alacak olan hastaların sarı kantaron bitkisini kullanmamaları gerekir. Kemo- ve radyoterapi seansları tamamlandıktan en erken bir ay sonra sarı kantaron bitkisinin yardımcı ve destekleyici gücünden faydalanabilirler. Işın tedavisi ve/veya kemoterapi alan hastalarda trombozit (platelet) değerleri düşüş gösterebilmektedir. Sarı kantaron bitkisinin içeriğinde bulunan hyperosid maddesi, trombozit düşüşüne neden olabilmektedir. Kanama riski olan siroz hastalarının da sarı kantaron bitkisinden uzak durması gerekir.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler