Kategori | Gundem

İşitme Kaybı Bitkisel Tedavisi

İşitme Kaybı

65 yaşın üstündeki kimselerde duyma bozukluğu yaygındır. Aşağı yukarı bu yaş grubundakilerin üçte birinde fark edilebilir işitme kaybı vardır. Bazılarında hafif azalma olur, fakat diğerleri zor duyar. İşitme kaybı çok olunca buna presbiakusi denir. (Latince presbi yaşlı, akusi de işitme demektir). Genel olarak 40 ila 50 yaşları arasında başlar ve gitgide kötüleşir. Her iki kulağın işitmesi de etkilenir. Özellikle yüksek (ince) frekanslı sesleri algılamaz zorlaşır. Erkeklerde kadınlardan daha çok görülür ve onlar daha kötü etkilenir.

Belirtiler

Yavaş ilerleyen işitme kaybı.

Kulak çınlaması.

Presbiakusi kohleada veya ona bağlı sinirlerde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanır. Iç kulaktaki salyangoz şeklindeki bu bölüm minik tüylerle doludur. Bu tüyler titreşimleri elektriğe ait işaretlere dönüştürür. Bu işaretler beyine gönderilir ve orada ses olarak yorumlanırlar. Bu tüyler zedelendiğinde veya kohleada başka değişiklikler olduğunda işaret-ler gerektiği biçimde iletilemezler ve neticede işitme kaybı olur.

Bu tür işitme kaybına iç kulak duyusuna bağlı işitme kaybı denir ve iç kulaktaki bir zedelenmeden kaynaklanır. Yaşlanmanın getirdiği işitme kaybı kalıcıdır iyileşmez.

Kulakta sonradan meydana gelen işitme kayıplarını doğuran sebepler çeşitlidir. Orta ve iç kulak iltihapları, beyin ve sinir hastalıkları gibi durumlar geçici sağırlığa sebep olabilir. Gerçek sebep, mutlaka bir uzman tarafından tesbit edilmelidir. Ayrıca, geçici sağırlıkların tedavisinde aşağıdaki reçeteler uygulanabilir:

*2 bardak suya; 2 tutam pelin konur: 20 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. Her 2 kulağa, günde 3 kere, ikişer damla konur.

* 1 su bardağı saf zeytinyağına, 1 kahve kaşığı dövülmüş şap konur. 10 dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra kulaklara 1 damla konur. Günde 2 kere tekrarlanır.

* 2 çay bardağı suya; 1 çorba kaşığı dövülmüş çörekotu, 25 gram çemen ve 5 çorba kaşığı saf zeytinyağı konur. Su buharlaşıp, bitinceye kadar kaynatılır. Kalan kısım, temiz bir şişeye konur. Kulaklara; her gün 3 kere, birer damla damlatılır.

Ayrıca; kulaklara, günde 3 kere birer damla acı badem yağı veya papatya yağı koymak da faydalıdır.

*İki bardak suya 2 tutam pelin konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. Her 2 kulağa günde 3 kere ikişer damla damlatılır.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler