Kategori | Şifalı Bitkiler

Karamuk Bitkisi

Mor-pembe renkte çiçekler açan, 90 – 100 cm kadar boylanabilen, 1 yıllık otsu bir bitkidir. Tohumları zehirlidir. Githagin, Githagenin ve acı madde içerir.Diğer adları karamuk dikeni,diken üzümü,ekşimen,karamık, kazımık,sarı çalı.

Karanfilgiller familyasındandır. Yurdumuzda hububat yetiştirilen tarlalarda görülen, çoğu zaman buğdayla karışık olarak biten, 30-100 cm yüksekliğinde, tohumları zehirli bir bitkidir. Üzeri tüycüklerle kaplıdır. Yaprakları almaşıktır. Meyvelerinden şurup yapımında yararlanılır.

Karamuk Bitkisi

Karamuk Bitkisi

Karamuk Bitkisi

Karamuk ,2 metre boylanabilen , çok dikenli  sarı çiçekli bir çalıdır.Olgunlaşınca  siyah renge bürünen  meyveleri taze  ve  kurutulmuş olarak yenir.Meyveleriyle  yapılan tatlıya Sivas dolaylarında “Garaaş” denir;ayrıca şurubu, hoşafı yapılır.Karamuk bitkisi, sarı ağaç olarak da bilinir. Yaz sonlarında siyah renkli meyvaları olan, sarı çiçekli 2 metrelik bir çalıdır. Balkanlar ve özellikle Kuzey Anadolu’da yaygın bir türdür. Karamuk ağacının faydaları ve yararları şöyledir. Kurutulmuş kökleri suda kaynatılarak içilir. Bunun yanında meyvası mayhoş, ekşi tadıyla oldukça lezzetlidir. Meyva, hoşaf, şerbet, reçel olarak tüketilebilir. Yapraklarında çorbalara ekşi lezzet vermek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Yaprakları ekşi lezzet katması için çorbalara ve bulgur pilavına eklenir meyvelerin bileşiminde C vitamini, tanen  ve malik-sitrik-tatrik gibi organik asitler bulunur.Karamuğun tze kökleri , kabukları, meyveleri ve yaprakları şifalıdır.Kabuk ve  taze kökler  sonbaharda, yapraklar mayıs-haziranda, meyveler eylülde toplanır.En çok kullanılan kısım kök ve kabuklarıdır.

Karamuğun Faydaları

*    Soğuk algınlığını giderir.

*    Kökler iştah açıcı, ateş düşürücü olarak kullanılır.

*   Meyveler ise idrar söktürücü ve göğsü yumuşatıcı olarak bilinir.

Karamuk Nasıl Kullanılır? Taze yaprakları ve tohumları kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için çayı vs. içilmez. Haricen kullanılır. Taze yaprakları kanamayı durdurmak için kanamanın olduğu yere konur. Ayrıca, akne ve cilt hastalıklarına karşı da kullanılır.

15 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler