Kategori | Hastalıklar

Kemik Erimesi Bitkisel Tedavisi

Menopozdan sonra pek çok kadında osteoporoz ile sonuçlanabilen kemik kaybı gelişir. Sağlıklı kemik yoğun ve güçlüdür ve büyük miktarda basınca dayanabilir. Ancak, osteoporoz geliştiğinde, kemikler incelir ve kırılgan bir hal alır ki bu kemiklerin kırılma olasılığını arttırır. Kemiğe direncini veren maddeler özellikler kalsiyumun kemikten uzaklaşması ile osteoporoz oluşur.
Östrojen hormonun olmadığı durumlarda kemik kaybı hızlanır ve menopozal dönemde gözlenen osteoporoz ortaya çıkar. Menopozda hormon replasman tedavisi alan kadınlarda kemik erimesi daha az olmaktadır fakat dikkat edilmesi gereken nokta günümüzde ateş basması gibi hiçbir menopozal şikâyeti olmayan kadınlara sadece kemik erimesini önlemek amacıyla östrojen yani hormon tedavisi önerilmemektedir.

Kemik erimesi Tedavisinde Kullanılan Bitkiler

Kemik erimesi için en etkili bitkisel tedavi Köpek Balığı Kıkırdağıdır.Pek çok firma kapsül formunu satmaktadır

Kemik erimesine karşı bitkisel çözümler ve formülleri uygulayarak, ileride görebileceğiniz, bu sorunlarla karşılaşma durumlarınızı en aza indirebilirsiniz. Kemik erimesi hastası olanlarında bu bitkisel formülleri uygulayarak, bu hastalıkların tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Kemik Erimesi TedavisiBiberiye bitkisi kemik erimesine iyi gelir. Biberiye bitkisinin çiçeklerini ve yapraklarını klorsuz suda kaynatarak, bu karışımın ardından bal ile tatlandırarak günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

Şaryetin bitkisinin yapraklarını ve çiçeklerini ada çayı ile karıştırdıktan sonra demleyiniz. Daha sonra süzülen bu karışımı her gün aç karına bir fincan tüketin.

Lahana kemik erimesine karşı en iyi besin değerleri arasında yer alıyor. Lahananın suyunu şerbetçi otu ve lavanta çiçeği ile kaynattıktan sonra elde ettiğimizi posa ile dövülmüş olan biberiye ile macun haline getirin, ve uyumadan önce bir tatlı kaşığı tüketiniz.

Kemik erimesine karşı iyi gelen şifalı bitkiler; Biberiye, lahana, şaryetin bitkisi ve kalsiyum oranı yüksek besinler tüketmenizi öneriyoruz.


Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir ?

Kemik doku yoğunluğunun azalması nedeniyle dayanaklığının azalması, yani kalitesinin düşmesi osteoporoz (kemik erimesi) olarak tanımlanmaktadır.

Kemik yapımız önemli organlarımızı koruyan, vücudumuzu destekleyen ve kalsiyum depolayan canlı bir dokudur. Yaşamımız boyunca kemik yapımı ve yıkımı bir denge halinde devam eder. Bu yapım ve yıkım arasındaki dengenin çeşitli nedenlerle yıkım lehine bozulması kemik kaybına neden olur. Osteoporoz, veya daha çok bilinen adıyla “kemik erimesi”, kemiğin mineral içeriğinin azalması nedeniyle dayanıklılığının azalması, kalitesinin düşmesidir. Kemik erimesinin şiddeti arttıkça kemik kırılganlığı da artmaktadır. Bu nedenle zamanında tanı konulup, tedavi edilmediğinde kırıklar nedeniyle sakatlığa neden olabilecek bir hastalıktır.

Osteoporozun  belirtileri; arasında bel ve sırt ağrıları,  boyda kısalma, sırtta kamburlaşma sayılabilir. İleri osteoporozda  el bileği, kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar gelişebilir.

Osteoporoz tanısı; kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile konur. Bu ölçüm densitometre denen cihazlarla gerçekleştirilir. Kemik densitometresinde  kalça , bel veya her iki bölgeden ölçümler yapılır. Bu tetkikin sonuçlarına göre kemik yoğunluğu değerlendirilir. Sonuçlar osteoporoz (kemik erimesi) ile uyumlu geldiği takdirde bu durumun sebebi araştırılır. Kemik erimesi yaşlılığa, menopoza,  diyabet, tiroid, paratiroid hastalığına ve de pek çok endokrinolojik bozukluğa bağlı gelişebilmektedir. Bu durumun açıklığa kavuşturulması için gerekli kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Kemik erimesini hangi durumlar hızlandırır?

* Yaşlanma
* Hareket azalması
* Menopoz (östrojen hormonunun azalması)
* Kalsiyum ve d vitamininden fakir diyet
* Ailesel yatkınlık
* Kısa boylu ve zayıf olmak
* Fiziksel aktivitenin, hareketliliğin ve egzersizin az olması
* Kortizon kullanımı
* Tiroid bezi hastalıkları
* Aşırı alkol tüketimi
* Sigara kullanımı

Osteoporozu önlemede; en önemli iki faktörden biri güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını önlemektir. Eğer başlangıçta kemikler güçlü ise, kayıp başladığında daha az sorun yaşanır. Büyümenin hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde kemik oluşumu kaybından fazladır. Kemik mineral yoğunluğu, 12-40 yaşları arasında en üst düzeye ulaşır. Kemik kaybı ise 30-40 yaşlarında başlar ve yaşam boyu devam eder. Kadınlarda menopozdan sonra, kemik kayıp hızı önemli ölçüde artar. Gençlik yıllarında kemik mineral yoğunluğunu en üst düzeye ulaştırmak, ileriki yaşlarda kaçınılmaz olan kemik kaybını en aza indirir.

Kemik erimesini önlemek için neler yapılabilir?

* Çocukluktan itibaren kalsiyumdan ve D vitamininden zengin beslenilmelidir. Menopozda gerekli hallerde kalsiyum ve D vitamini takviyesi alınmalıdır.

* Yürüyüş, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler yapılmalıdır. Haftada en az 3 gün 30-45 dakikalık açık hava yürüyüşleri faydalıdır.

* Güneşli günlerde, açık havada yapılacak yürüyüşler D vitamini açısından faydalıdır.

* Sigara, alkol ve kahve gibi kemik yıkımını artıran maddelerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

* Menopoz sonrası mutlaka kontrollere gidilmeli ve osteoporozun erken tanı ve tedavisine imkan sağlanmalıdır.

Osteoporoz Tedavisi

Kemik erimesi altta yatan bir hastalığa bağlı ise öncelikle bu hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Risk faktörlerini belirlemek, onları değiştirmek, koruyucu tedavi yapmak esastır.
Güneş ışınlarından yeterince yararlanma, bol hareket ve egzersiz, kalsiyum ve vitaminlerden zengin beslenme, sigara, alkol ve kafeinden uzak durma gibi yaşam değişiklikleri önemli faydalar sağlamaktadır. Menopoza bağlı kemik erimesinin önlenmesinde ve tedavisinde hormon replasman tedavisi son derece etkindir. Bu tedavide vücutta azalan östrojen hormonu yerine konarak kemik yıkımının önüne geçilir. Ayrıca gerekli durumlarda kemik yıkımını azaltan (kalsiyum, bifosfonatlar, raloksifen, kalsitonin) ve kemik yapını arttıran (Flor, Paratiroid hormon, D vitamini) çeşitli ilaç tedavileri kullanılmaktadır.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler