Kategori | Şifalı Bitkiler

Kuru Üzüm Faydaları

Kuru üzüm,  taze üzümün potasyum ve karbonat ile yıkanıp ardından zeytinyağı ile parlatılıp sarartılıp kurutulmasıyla elde edilir. Bazı besin değerleri yaş üzümden fazladır. A ve B1 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi mineralleri içerir. Ayrıca, 100 gram kuru üzümde 290 kalori vardır. Kuru üzümün özelliklerinden bir tanesi su tutmasıdır. Su tutması özelliği, kuru üzümün faydaları açısından, sindirimin kolaylaştırılması; ve hazımsızlık sorununun ortadan kalkmasına neden olmaktadır.

 

 

Kuru Üzümün Faydaları:

Kimi insanlar, sağlıklı yaşam için, düzenli spor yapmaktadırlar. Ancak düzenli spor yapanların vücutları da daha fazla enerjiye gereksinim duymaktadır. İhtiyacınız olan enerjiyi sizler için sağlayacak olan ise, enerji deposu kuru üzümdür. Kuru üzüm, ihtiyacınız olan enerjiyi, içerisinde yoğun miktarda bulunan şeker sayesinde sağlamaktadır.

Kuru üzüm kan yapar ve vücudu şişmanlatır.

Karaciğere faydalıdır.

Göğüs hastalıklarına iyi gelir.

Balgamı söker.

Besin değerleri ile özellikle çocukların gelişimini destekler.

Ayrıca, kuru üzümün içeriğinde ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici maddeler de bir miktar vardır.

Kuru üzüm Kullanımı: Doğrudan yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, pek çok tatlı ve kekin içine de katılır. Çekirdekleri alınıp karabiberle birlikte yenirse böbreklere iyi gelir ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Pekmez ile birlikte kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, üzüm çekirdeğinden çıkarılan üzüm yağı kalp hastalıkları ve kolesterolde faydalıdır.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler