Maydanoz Kürü İbrahim Saraçoğlu

Maydanoz iki veya çok yıllık bir bitkidir. Pancar şekline benzeyen kazık kökünden ikinci yıl hafif köşeli ve bükülmüş sap oluşur. Bu sap üst kısımlara doğru dallanır. Sapın boyu 130 cm’yi bulabilir. Temel yapraklar ile sapın alt kısımlarında olan yapraklar saplı, buna karşılık üst kısımlardaki derimsi yapraklar doğrudan doğruya sapa bileşiktirler. Alt yapraklar koyu yeşil renkte, üst yüzü parlak ve düz 3 parçalı ve her parça 3 dilimli ve dişlidir. Üst yapraklar ise daha az parçalıdır. Saplar bir çiçek topluluğu ile son bulur, çiçek sapı uzundur ve bu sap ucunda bileşik umbella tipinde bir çiçek topluluğu bulunmaktadır. Çiçekler genellikle sarı- yeşil renktedir. Ancak kırmızı renklilerde bulunmaktadır. Çiçeklerde protandri söz konusu olduğundan yabancı döllenme olur. çiçek topluluğu orta büyüklükte olup, 10-20 kolludur.

Maydanozdan yeterince yararlanabilmek lçin kullanımına özen göstermek gerekir. Her şeyden önce iyi yıkanmalıdır. Çiğ yeneceğinde, yıkandıktan sonra bir süre su içinde beklemek doğru olur. Satın alınan maydanoz kağıt havluya sarılıp naylon torba içine konarak buz dolabında saklanır. Kullanılacağında yıkanır, kullanılmayan kısım temiz bez veya kağıt havlu üzerine konarak nemi giderildikten sonra cam kavanoz içinde birkaç gün buz dolabında bekletilebilir.Kurutulmuş maydanozda C vitamininin çoğu kaybolur. Bunun yanında A vitamininin öncüsü karotenoidlerdeki kayıp % 30 civarındadır. Kurutma ile mineral değerlerinde kayıp olmaz. Yemeklerde kullanımı açısından kurutulmuş maydanoz kolaylık sağlar.

Maydanoz Kürü İbrahim Saraçoğlu

Maydanoz Kürü

Maydanoz Kürü

İBRAHİM SARAÇOĞLU NDAN YAĞ YAKICI MAYDANOZ -LİMON – KÜRÜ:

15 -16 sap larıyla beraber hormonsuz maydanoz

1 limon suyu

Yarım su bardağı su

YAPILIŞI: saplı maydanozlerı, limon suyunu ve klorsuz suyu koyup blenderden geçirin. Elde ettiğiniz yeşil suyu sabahları aç karnına kahvaltıdan 10-15 dakika çnce için. 15 gün yguladıktan sonra 3-4 gün ara verip yeniden 15 günlük bir kür daha yapın.

Kür 2: Karaciğer yağlanmasına karşı

Karaciğer yağlanmasına karşı günün kürü sadece onbeş gün uygulanır. Bu küre ilaveten (paralel olarak) aynı günün akşam yemeklerinden iki saat sonra lavanta kürü de uygulanır. Kısaca, onbeş gün boyunca her gün sabahları aç karnına maydanoz-limon, akşam yemeklerinden iki saat sonra da lavanta kürlerinin uygulanması gerekir. Duruma göre ileriki aylarda kür tekrar edilebilir.

Yağ yakma özelliğinin yanıda;

Karaciğer yağlanmasına faydalıdır

Deri altında iltihaplanma varsa onu atar

Cildi parlak ve genç gösterir.

Hepatit B ve C hastalarının kullandığı ilaçlar karaciğerde yağlanmaya neden olur. Bu ilaçları kullananlar için de mükemmel bir destekleyicidir.

DİKKAT:Maydanoz içinde bulunan maddelerden dolayı tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Bu yüzden düşük tansiyonu olan kişile bu kürü uygulamasınlar.

 Profesor ibrahim Saracoglu maydanoz kurunu anlatiyor

Maydanoz yemek yetmez kuru uygulanmali” Maydanozun, genclestirme, cilt tazeliginin, guzelliginin geri kazanilmasinda ve korunmasinda rolu buyuktur.Maydanoz bu gucunu, icerdigi etkin maddelerin ozellikle karaciger metabolizmasi uzerindeki olumlu etkisinden ve tum vucuttan yabanci kimyasal maddeleri (xenobiotica) atabilme ozelliginden alir. Sagliksiz calisan karaciger etabolizmasi,cildin yavas yavas tazeligini, guzelligini ve canliligini yitirmesine ve kisinin yorgun gorunmesine, diger organlarinin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Maydanoz kuru’ vucudu yabanci kimyasallardan arindirir. Boylece karacigerin saglikli calismasinda etkin rol oynayarak kisinin daha genc, daha saglikli, dinc ve zinde olmasinda etkili olur.

Maydanoz, karacigerde bulunan glutathione-S-transferaz (GST) enziminin aktivitesini yukseltir. GST enzimi, gerek besinler yoluyla gerekse de solum yoluyla aldigimiz zararli kimyasal maddeleri zararsiz hale donusturur.

Bu kuru uygulayanlar kisa zamanda cok basarili sonuclar alabilirler. Bunun nedeni, maydanozun insan metabolizmasi uzerindeki etkilerinin cok hizli olusmasidir.Maydanoz, dogru sekilde uygulandığı taktirde mucize yaratan bir bitkidir. Yemeklerinizde veya salatanizda bolca maydanoz kullanmanizin bir beslenme sekli oldugunu, kesinlikle bir kur olmadiginin bilinmesi gerekir.

Maydanozun Faydaları: *Bağırsakları çalıştırır ve sindirimi kolaylaştırır.

*İdrar söktürücü ve terletici özelliği ile vücudu ve kanı temizler.

*Kabızlığı önler. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Böbrek taşlarını ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

*İştah açar. Ateşi düşürür.

*Vücuda ve göze kuvvet verir.

*Diş etlerini güçlendirir. Kansızlık çekenlere faydalıdır.

* Halsizliği giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur.

*Karaciğer hastalıkları ile Romatizma, selülit ve egzamaya iyi gelir.

*Aybaşı halinin düzenli olmasına katkı sağlar. Cilde canlılık verir ve Cilt lekelerini azaltır. Ayrıca, maydanoz saçları da canlandırır.

 

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler