Kategori | Ahmet Maranki

Mide Bulantısına Ne İyi gelir Ahmet Maranki

Bulantı ve kusma yalnız sindirim sistemi hastalıklarını ilgilendiren bir belirti değildir. Vücutta gelişen çeşitli hastalıklar ve bozukluklar bu iki belirtiye yol açabilirler. Mide bulantısı, karşı konulmaz bir kusma duygusudur. Kusma ise mide içindeki maddelerin karın kaslarının kasılmasıyla zorlu bir biçimde özofagus yoluyla ağıza ya da ağızdan çıkartılmasıdır. Bulantı ya sıklıkla kusmaya öncülük eder ya da onunla birlikte gelişir. Bulantı ile birlikte terleme, solukluk, aşırı tükürük salgısı, kalbin yavaş atması (bradikardi), tansiyon düşmesi {hipotansiyon) ve iştahsızlık gibi bozukluklar eklenebilir.

Mide bulantısı midenin kendi kendini boşaltmak istemesi hissidir. Diğer yandan kusma ya da istifra midenin şiddetli bir biçimde boşalması anlamına gelir. “Öğürme” kavramı ise midede çıkarılacak hiçbir şey yokken, yalnızca temiz salgıların istifra edildiği bir episoddur.Mide bulantısı ve kusmanın birçok sebebi vardır. Bunlar arasında;    Akut gastrit (mide yangısı, mide astarının doğrudan iritasyonu ya da tahrişi), Beyinden gelen sinyallerin mide bulantısı ve kusmaya neden olduğu merkezi sebepler, Mide sorunlarıyla ilgili olmayan diğer hastalıklar,  Bağırsakların mekanik obstrüksiyonu bulunur.

Mide Bulantısına Ne İyi gelir Ahmet MarankiMide Bulantısı

Profesör Doktor Ahmet Maranki mide bulantısı için papatya çayını öneriyor. Papatya çayı sağlık açısından çok yararlı ve faydalı bir besin kaynağıdır. Mide bulantısının önüne geçtiği gibi, gastrit, gaz gibi şikayetlerinizi de giderebiliyor.

Marketlerde satılabilen poşet papatya çaylarıyla bunu deneyebilirsiniz. Ama en güzeli, size en yakın aktardan papatyalarınızı kendiniz alarak, çayınızı organik olarak yapıp içmeniz, tavsiye edilir.

Papatya çayının sindirim sistemini düzenlendiği ve mide spazmı ve mide de oluşabilecek krampların önüne geçerek, daha rahat bir yolculuk yapmanızı sağladığı gibi, mide bulantılarınızın da önüne geçebiliyor.

Mide Bulantısına Karşı  Bitkisel Öneriler

Adaçayı: Toz haline getirilen adaçayından her gün 3 kere 0,5-3 gram miktarında içilir.

Ebegümeci: 1 bardak kaynatılmış haldeki suyun içine 5 gram ebegümeci bitkisi konur ve 10 dakika demlendikten sonra günde 2-3 bardak içilir.

Adaçayı: 1 bardak kaynar suyun içerisine 2 gram kadar ufalanmış adaçayı ilave edilir ve 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra içilir. Bu kürden günde 2-3 bardak hazırlanıp içilmelidir.

Nane: 1 bardak kaynar haldeki suyun içine 8 gram kadar kuru nane atılır ve 10 dk demlenmesi beklendikten sonra günde ikişer bardak içilir (sabahları ve akşamları). Özellikle ağır mide bulantıları için bu kür içilmelidir.

Kekik: Toz haline getirilmiş kekikten günde 3 defa 1-3 gram kadar içilmelidir. Bu kekik kürüne limon suyu da sıkılmalıdır.

Zencefil: 1 bardak kadar kaynar suyun içine 1 çay kaşığı zencefil ilave edilir ve 10 dk beklendikten sonra içilir. Mide bulantısının bitkisel tedavisi için hazırlanan bu zencefil küründen günde 3 bardak içilmesi önerilmektedir.

Ihlamur: Ihlamur da mide bulantısına iyi gelen bitkilerden biridir. Günde 2-3 çay bardağı kadar ıhlamur çayı içerek de mide bulantısından kurtulabilirsiniz

- 1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içijir.

- 1 bardak kaynar su­ya, 2-10 gr ufalanmış adaçayı ko­nur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

- Zencefil kökleri kaynatılır, gün­de 3-4 bardak içilir.

- Adaçayı toz haline getirilir, gün­de 3 defa 0.5-3 gr içilir.

- 1 bardak kaynar suya, 8-10 gr kuru nane konur, 10 dk bekletilir, günde 2 bardak sabah ve akşam içilir (bilhassa asabi mide bulantılarında).

- Nane suyundan günde 20-80 gr alınır.

- Nane esansından günde 2-10 damla şekerle alınır.

- Nane yaprakları toz haline geti­rilir, günde 3 defa 1-4 gr içilir.

- 1 bardak kaynar suya, 8-10 gr yarpuz (fılıskın) bitkisi  konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bar­dak içilir.

- Yarpuz yağından günde 2-10 damla şekerle alınır.

- Kekik toz halinde günde 3 defa 1-4 gr içilir. Kekik suyuna limon sıkılıp içilir.

- 1 bardak kaynar suya, l -6 gr acı pelin bitkisi  konur, 10 dk bekletilir, balla tatlandırılır, günde 2-3 bardak içilir.

- Pelin otu toz haline getiril günde 1-2 gr içilir. Pelin yağı kullanılır.

- 1 bardak kaynar suya, l çay kaşığı toz zencefil konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir.

- Lavanta yağın­dan günde 3 defa 3.5 damla kesme şekere damlatılıp alınır.

- 45 gr oğulotu, 30 gr kedi otu kökü karıştırılır, l bar­dak kaynar suya, 5-10 gr konur. 10 dk bekletilir, günde 2-3 bar­dak yemeklerden önce içilir.

- Ihlamur haşlanır günde birkaç çay bardağı içilir.

- 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr anason tohu­mu konur, 10 dk bekletilir, gün­de 2-3 bardak içilir.

- Anason toz haline getirilir, gün­de 1-2 defa 0.5-1 gr içilir.

20 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler