Kategori | Hastalıklar

Romatizma Bitkisel Tedavisi

Romatizma

Umumiyetle eklem, kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıklara romatizma denir. Romatizma ağrıları, vücudun her tarafında görülebilir. Halk arasında, romatizma ağrılarına yel denir. Şişmanlık, hormon dengesizliği, karaciğer yetersizliği, beslenme dengesizliği, mide ve bağırsak bozuklukları, çürük dişler, sinüzit, bademcik iltihapları ve yaşlılık romatizmayı hazırlayan nedenlerin başında gelir. Ayrıca, soğuk ve rutubet de çok önemli rol oynar. Romatizmalı yerlerde ağrı, yanma veya üşütme ve şişlikler görülür. Ağrı bazen dayanılmaz dereceye varır. Hareket etmekte de güçlük çekilir. Tedavi edilmezse, kalp kapağı hastalığı veya bir başka hastalığa neden olur.

3 çeşit romatizma vardır:

Akut eklem romatizması

Romatoid artrit

Dejeneratif romatizma

Romatizma İçin Bitkisel Çözümler:

* Isırgan otu Romatizma hastalıklarında çok faydalıdır. Vücuda ürik asit birikimi ile oluşan gutta, ısırgan böbreklerden ürik asit atılımını arttırarak yararlı olur. Taze ısırgan suyu günde 3 çorba kaşığı içilir. 4-6 hafta devam edilmelidir. Tazesi bulunmazsa kurusu kaynar suda çay olarak demlenir.

*Atkuyruğu çayı, bedenin mineral dengesini bozmadan, fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayabilen bir bitkidir. Günde 1-2 bardak bitki çayı, aç karnına, tatlandırılmadan içilmelidir. 7 günlük bir kürden sonra 2-3 gün ara verilip, yine 7 günlük bir küre başlamak doğru olur. Uygulanan 3 kürden sonra, 1-2 hafta ara verilmelidir.

* Biberiye, adaçayı, nane, papatya, ısırgan otu ve çam filizi tentürleri, tek tek veya karıştırılarak Ağrıyan yere friksiyon ve kompres kullanılabilir.

*1 çorba kaşığı lavanta çiçeği, ayrık otu, 4 adet yuvarlak kesilmiş limon, hepsi 1 litre suda kaynatılır. Sabah akşam 1 fincan içilir.

* Biberiye, Kekik, Papatya, Ihlamur ve Adaçayı bitkilerinin çayların dan biri günde 1-2 bardak içilebilir.

* Papatya şişenin boğazına kadar doldurulur. Üzerine saf zeytinyağı eklenir. Ağzı kapanır. Güneş gören bir yerde 15 gün bekletilir. Gerektiğinde ağrılı yerlere kullanılır.

* Bir miktar ince kıyılmış defne yaprağı bir kavanoz veya şişeye doldurulur. Üzerine saf zeytinyağı eklenir. Ağzı sıkıca kapanır. 15 gün güneş veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiği zaman ağrılı yerlere masaj yapılır.

*1 bardak kaynar suya ince doğranmış 4 defne yaprağı konur. 1-2 dakika kaynatılır. 5-dakika demlenir sabah-akşam içilir.

* Defne meyveleri kurutun toz haline getirin. Kaynar suya atın demlendirin sabahları aç karnına 1 fincan için.

* Defne yağı haricen sürüldüğünde romatizma ağrılarını giderir.

* 1 çorba kaşığı yaban yasemini, 3 çorba kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu, çekilmiş kuyruk yağı karıştırılır. Gerektiği yerde ağrıyan yerlere sürülür.

*1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı civanperçemi koyun 1-2 dakika kaynatın 5-10 dakika demlendirin. Sabah-akşam yemekten 1 saat sonra veya aç karnına 1 fincan için.

* Sultanotu bitkisinin kökleri kaynatılarak bir kovaya doldurulur ve bacaklar içinde bekletilir. Aynı bitkinin yaprakları ceviz yaprağı ile kaynatılarak elde edilen sıvı romatizma ağrısının olduğu bölgeye sürülür.

* Karamürver bitkisi, sultanotu ve ceviz yaprağı banyo suyuna katılır.

* Acıkavun bitkisi suda iyice kaynatılır. Su süzülüp kalan tortu ağrılı bölgelere bağlanır.

* Sinirotu, karamürver, ısırgan, ebegümeci, ceviz yaprağı ve karga düneği bitkilerinin yaprakları karıştırılarak suda kaynatılır. Ağrıyan yerlere sürülür.

* Düğün çiçeği bitkisinin çiçekli olduğu evrede yaprak ve çiçekler dövülür ve ekleme sarılır. Deride kabarıklık olur, varsa iltihap akar ve ağrı azalır.

131 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

2 Cevap “Romatizma Bitkisel Tedavisi”

 1. Kenan diyor ki:

  Romatizma sorunlarınız var ise aşağıdaki 3 ürün oldukça iyi geliyor bilginiz olsun

  1-Glucosamine Chondrontion MSM

  2-Köpek Balığı Kıkırdağı

  3-Romaxin krem

  Bütün hastalıklarda olduğu gibi romatizma hastalıklarda da en uygun tedavinin yapılabilmesi için erken teşhis ve tanı çok önemlidir. Çoğunlukla erken dönemde teşhisi zor olmakla birlikte, bir romotoloğun gözetiminde hastalığın gidişatı gözlemlenerek doğru karara varılmalıdır. Çünkü belirli zamanlarda romatizmal hastalıklar değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle teşhisi ve tanısı zaman alabilmektedir.

  Romatizmal hastalıkların bir bölümünde hastalık müzmin bir şekilde sürebilir. Bu durumda tedavinin uzun süreceği ve verilen ilaçların hekim kontrolünde devam ettirilmesi gerekmektedir. Yapılan tedaviler hastalığı tam olarak iyileştirmese de günlük yaşamınızı ağrısız ve rahat olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

  Bu hastalıkları kavramak için, hareket sisteminin (iskelet, eklemler ve eklem çevresi yapılar) anatomisini tanımak gereklidir. Bilgisayarlı tomografi, nükleer manyetik rezonans gibi yeni inceleme yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla romotolojik hastalıkların teşhisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Aynı zamanda, genel ve yerel olarak yapılan romotolojik tedavilerin etkinliği de önemli ölçüde artmıştır. Son yıllarda geliştirilen ilaçlar, uygulanan tedavilerin büyük ölçüde olumlu bir şekilde sonuçlar vermesini sağlamıştır.Ailevi Akdeniz Ateşi(FMF) hastalığı da ayak bileklerinde kızarıklık ve şişme ile birlikte ağrıya yol açabilir.Bu hastalık Romatizma ile karıştırılabilmekte ve yanlış tedavi uygulanabilmektedir(sürekli antibiyotik tedavisi gibi).Bu nedenle doktorunuzu FMF olabileceği yolunda uyarmanız ve gerekli tahlilleri yaptırmanız hastalığın tanısına yardımcı olacaktır.

 2. reyhan diyor ki:

  Armut, romatizma, eklem kireçlenmesi olanlar için yararlıdır.

  Arpa’nın suda kaynatılarak elde edilen sıvısının içilmesi, kemik kireçlenmesini önlemesi en önemli özelliğidir.

  Aşk otu ve enginar romatizmaya iyi gelir.

  At kestanesi ağacının kabuğu kaynatılarak içilirse romatizmaya iyi gelir. Taze at kestanesi çiçekleri alkol içinde ve güneşte birkaç hafta bekletildikten sonra romatizmalı uzuvlara ovularak sürülürse şifa verir.

  Biber, eklem yerlerine oğuşturularak sürülürse kan devranını hızlandırır. Romatizma ve eklem yerleri ağrılarını dindirir. Kırmızı biberdeki Capsaicin maddesinin ağrı giderici etkisi olduğundan ağrı kesici krem yapımında kullanılır. Özellikle romatizma ağrılarında çok etkilidir.

  Deve tabanı, eklem yerleri ve romatizma hastalığına da çok iyi gelir.

  Fasulye, romatizma, siyasit ve böbrek hastalıklarına iyi gelir.

  Frenk üzümü yapraklarının uzun müddet kaynar su içinde bırakılması ile elde edilen sıvı romatizmal hastalıklara iyi gelir.

  Hardal tohumları
  ılık olarak temiz bir bezle vücuda sarıldığında, yani hardal yakısı olarak kullanıldığında, romatizma, siyatik, adale ağrıları, eklem yerleri iltihapları ve cilt hastalıklarına iyi gelir.

  Huş ağacı yapraklarından yapılan çay, romatizmaya iyi gelir.

  Kara kafes kökü kaynatılarak içildiğinde romatizmaya çok iyi gelir.

  Kereviz romatizma tedavisinde kullanılır.

  Kızıl yaprak varis tedavisinde kullanılan etkili bir bitkidir. Ezilerek yapılan merhemi yaraları tedavi eder. Karaturp romatizmaya iyi gelir.

  Lavanta çiçeği romatizma, çıkık ve buruklara karşı kullanılır.

  Melek otu kökü imbikten geçirilerek romatizmalı yerlere ovularak sürülür. Melek otu sirke ile karıştırılarak banyo yapılırsa romatizma ve sırt ağrılarına çok iyi gelir.

  Mine çiçeği suyu romatizma nedeniyle oluşan baş, bel ve kalça ağrılarına iyi gelir.

  Oğul otundan elde edilen ispirto, romatizma ve nevralaji hastalıklarına çok iyi gelir.

  Turp, siyatik, lumbaga, romatizma ve nevraljde yararlıdır.

  Üzüm, elma, ahududu, çilek, limon, domates, pırasa, soğan, ahududu romatizmaya iyi gelir.

Geri Bildirim/Cevap


Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler