Sinüzite Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Sinüs adı verilen kafatasında bulunan burun boşluğuna açılan bir bölüm hava boşluğu bulunmaktadır. Burun iltihabının bu bölümlere geçmesi durumunda meydana gelen bu rahatsızlığa “sinüzit” adı verilir. Ayrıca burundaki şekil bozukluğu, polip, diş ve dişeti iltihapları da sinüzite neden olabilir. Üst çene ve alın sinüslerde daha fazla iltihaplanma görülür.Baş ağrısı, ateş, burunda tıkanma ve zor nefes alma belirtileriyle birlikte iltihaplanan sinüsün üst bölümü şişer ağrı yapar. Tedavi edilmediği durumlarda menenjit, beyin ve kemik iliği sebep olmaktadır.

Tedavi sürecinde iltihapların giderilmesi ve sinüs yollarının açılması amaçlanır. Antibiyotikler iltihapların kurutması amacıyla kullanılır. Buğuseptiller, sinüs ağızlarını açarak burun akıntısını sağlamada etkisi yüksektir. Sinüs ağızlarının delinip iç bölgesinin temizlenmesi gereken durumlar hastalığın ilerleyen ağır durumlarında kullanılan yöntemdir.

Sinüzite Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Sinüzit

Sinüzit

İbrahim Saraçoğlu Papatya Kürü nasıl yapılır?

Kaynama noktasına kadar ısıttılan suya iki tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı atacağız. Burda dikkat edilmesi gereken, papatyayı hafif hafif kaynamakta olan suyun içine atacaksınız. Fokur fokur kaynamasın. Papatyayı attıktan sonra kaynamakta olan suyu başka bir kaba aktarıp, başınızı havluyla örtün. Yüzünüzü papatlayı suyun buharına tutun ve burnunuzdan nefes alın ve verin.

Sinüzit için papatya kürü 5 dakika uygulanır. Beş dakika uyguladıktan sonra, burundan nefes alıp verme işlemini, 30 dakika ara veriniz. Sonra tekrar suyu kaynatın ve beş dakika daha uygulayınız.

Ertesi gün aynı şekilde 5 dakika burundan nefes alıp verme işlemi uygulanır, 30 dakika ara veriler ve 5 dakika tekrar uygulama yapılır.

Akıntının başladığı gün, papatya kürüne üç gün ara vermeniz gerekmektedir. Akıntı ilk uygulamanın beşinci dakikasında da gelebilir. Bazen ise daha sonraki günlerde gelebilir. Yeteri kadar rahatlama sağlandıktan sonra ileri tarihlerde papatya kürü tekrar edilebilir. Dikkat edin: Papatya kürü hergün taze olarak hazırlanmalıdır.

Sinüzit İçin Öneriler

* Hatmi yaprağı, altınbaşak, orman sarmaşığı eşit karışımının çayı, 2-3 saatte 1 bardak içilir. 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür.

*Uzun süre devam eden enfeksiyonlar için, ekinezya, sarımsak ve mür gibi an-tibakteriyel özelliği olan şifalı bitkilerden faydalanabilirsiniz. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için elinizden gelen her yolu deneyin. Bağı­şıklık sistemi güçlü olan bir çocuk sinüziti daha kolay atlatır.

* Lavanta, okaliptüs ve çay ağacı yağlarını teneffüs edin. Bu yağlar antibakteriyel olduğu gibi sinüsleri de açıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle de lavanta antienflamatuar özelliği nedeniyle ağrılı vakaların daha kolay atlatılmasını sağlar.

*Rüzgârgülü bitkisi sinüzite eşlik eden göz yaşarması ve göz ağrılarına iyi gelir.

* Bol su için, kuruluk mukozanın sertleşmesine yol açar.

*Günde üç, dört kez buhar soluyun. Bir tencerede suyu ısıttıktan sonra, başınızın üzerinde bir havlu ile tencereye eğilip burnunuzdan derin nefes alın.

*Uyurken yastığınınızın yüksek olmasına dikkat edin.

* Alerjiye karşı alınan antihistamine türü ilaçlardan uzak durun, bu ilaçlar alejinize ve burun akıntısını durdurmaya iyi gelir ancak mukozayı sertleştirir.

*Burnunuza tuzlu su çekin, bu tür bir sprey kullanın.

* Bir bardak içme suyuna bir çay kaşığı tuzkaya tuzu ve yarım kaşık bikarbonat konulup karıştırılarak bir şırınga ile burun boşluğunu günde bir veya iki kez yıkamak özellikle akıntılı sinüzitlerde işe yarar.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler