Kategori | Suna Dumankaya

Suna Dumankaya Ağız Kokusu

Ağız kokusu, ağızda bulunan bakterilerin hidrojen sülfür içerikli ürünlerinden ortaya çıkar. Ağız sağlığına ve hijyenine yeterince dikkat etmeyen bireylerde hidrojen sülfür üreten bakteri sayısı artar bu da kötü kokuya neden olur. Nefesin kötü kokması genellikle ağız içinden kaynaklanır.

Ağızdaki bir enfeksiyon, dişeti hastalıkları veya ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kötü kokulara neden olurlar. Ancak koku sadece diş ve ağız kaynaklı olmayabilir. Akciğer iltihabı, sinüzit, şeker hastalığı (aseton kokusu), mide bağırsak hastalıkları, böbrek yetmezliği (balık kokusu), karaciğer ve metabolizma bozuklukları da ağız kokusuna sebep olurlar.

Suna Dumankaya Ağız Kokusu

 Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Suna Dumankaya ağız kokusu için alabileceğiniz birkaç önlemden bahsediyor.

*Diş aralarında , dil üzerinde ve diğerçevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötükokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.

*Ayrıca ; ağız bakımı eksikliğine bağlıolarak oluşan bu ortamda , diş çürükleri vedişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.

*İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır

* Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.

Suna Dumankaya’nın ağız kokusunu gideren  önerileri

750 gr. su
2 çubuk tarçın
1 çorba kaşığı karanfil

Suya tarçın çubuklarını katın. İçine karanfili de ekleyin. Bu karışımı suyun ölçüsü 500 grama inene kadar kaynatın. Ardından çay gibi demleyip süzün. Her akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı bu suyla iyice çalkalayın. Karışımı cam bir şişe içinde, mutlaka soğuk bir yerde saklayın.

**  Bir bardak suya, bir tutam karanfili koyup beş dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve hazırlamış olduğunuz bu karışımla ağzınızı çalkalayın, faydasını göreceksiniz.

Ağız Kokusu İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz

–Ağız kuruluğunun kötü kokuya yol açmaması için bol sıvı alın. Günde 6 – 8 bardak su için.

– Dişlerinizi günde en az iki defa (sabah ve akşam yatmadan önce) fırçalayarak ve diş aralarını iple temizleyerek ağız temizliğine dikkat edin. Florürlü diş macunu ve yumuşak fırça kullanın, çünkü sert fırçalar diş etlerinizi tahriş edebilir ve diş minelerinizi aşındırabilir. Dişetiniz boyunca nazikçe ve her dişi ayrı ayrı fırçalayın. Fırçalama işlemi en az 3 dakika sürmelidir, bunun için saat tutabilirsiniz. Fırçaladıktan sonra ağzınızı güzelce çalkalayın, mikropları atmazsanız, fırçalayarak sadece yerinden oynatmış olursunuz.

– Dilinizi fırçalamayı unutmayın. Dilin üzerindeki mikroplar ve atıklar ağız kokusunun önemli nedenlerinden birisidir. Dilinizin altını ve yanaklarınızın içini de mümkün olduğu kadar hafifçe fırçalayın.

– Bütün söylentilere rağmen ağız yıkama preparatları kullanmak iyi bir fikir değildir. Pek çoğu parfüm kokar ve alkol oranı yüksek olanlar ağzınızı tahriş ederek sorununuzu kötüleştirebilir.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler