Kategori | Suna Dumankaya

Suna Dumankaya Egzama

Deri üzerinde görülen kırmızı renkli döküntüler. Bu döküntüler daha sonrasında kabuk bağlayarak dökülür. Ama bu süreç içerisinde cilt üzerinde kaşıntı ile birlikte yanma görülür ve kaşınmanın neticesi olarak kanama da oluşabilmektedir. İleri derecede olan egzamalarda ise kırmızı renkli görüntünün altında içi sıvı dolu kesecikler ile daha net bir şekilde kendisini belli etmekte ve deri üzerinde oldukça sert bir şekilde kabuk bağlamada görülebilmektedir.

Çocukluk çağlarında görülen ve daha ileriki yaşlarda görülen egzamada ise aşırı kaşıntı, kabuklu, kırmızıdan kahverengiye dönüşen bir renk hakimiyetinin yanı sıra durmayan kaşıntının oluşturduğu bir kanama ile de karşı karşıya kalınabilir. Bu tip egzamalarda yaşanan süreç oldukça zahmetli ve ağrılıdır. Uzun bir süre iyileşmeyen ve içinde sıvı birikintileri olan keseciklerin patlaması sonucunda oluşan kızarıklık çok uzun bir süre içinde kendisinin kabuk bağlayarak dökülmesi ile iyileşme süreci oluşur.

Suna Dumankaya Egzama

Egzama

Egzama

Suna Dumankaya egzama tedavisinde uygulanan bitkisel kürün tarifini verdi.

Malzemeler:

1 çorba kaşığı kına

1 tatlı kaşığı şap tozu

1 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı su.

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırarak, bu karışımı egzamanın oluştuğu bölgede bir gece bekletin.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Maske 1 :

* 1 adet yumurta sarısı,

* 1 çorba kaşığı alkol,

* 1 çorba kaşığı hint yağı,

* 1 çay kaşığı tuz.

Bütün malzemeleri karıştırıp, saç diplerine sürün. Saçlarınızı streç ile sarıp, 2 saat bekletin. Sonra saçınızı durulayın.

Saç Diplerindeki Kaşıntı için Maske 2 :

Beş adet aspirini dövüp, maden suyu ile karıştırın. Karışımı saç diplerine sürün ve 15 dakika bekletin. Sonra saçınızı durulayın.

Egzamaya Karşı Öneriler

* Evinizdeki nem oranını yüzde 50′nin üzerine çıkarın. Sonbahar atopik dermatit hastaları için zor bir dönemin başlangıcını oluşturur. Çünkü soğuk havada nem oranı düşer ve atmosferle dengede bulunan ciltteki nem azalır.

* Ani ısı değişiminden koruyun. Egzamalı hastalar çevresel ısıdaki ani değişimleri tolere edemezler. Çocuğunuzu ani ısı değişimlerinden koruyun ve ısıyı hapseden sıkı giysiler giydirmekten kaçının.

*  Alevlenme dönemlerinde günde 2 kez banyo yaptırın. Genellikle egzaması olan hastaların az banyo yapması önerilir. Oysa sanılanın aksine banyo sıklığını azaltmak çocuğun rahatsızlığını artırır. Banyo yaptırırken cildin tahriş olmaması için kese ve liften kaçının ve fazla miktarda sabun kullanmayın. Banyonun ardından ilk 5 dakika içinde vücuduna nemlendiricileri sürmeyi de ihmal etmeyin.

*  Nemlendirici krem sürün. Cildin normal görünmesi ve yumuşak hissedilebilmesi için su içeriğinin yüzde 10′unun üzerinde olması gerekiyor. Kullandığınız nemlendiricinin alerjik ajanlar, örneğin boya ve parfüm içermemesine de dikkat edin.

* Çarşaf, yorgan ve yastık kılıflarını 60 derecede yıkayın. Akarlar ile mücadele etmek için yatağını sık sık havalandırın ve yatak takımlarını haftada en az bir kez en az 60 derecede yıkayın.

* Ev tozu akarları en önemli aeroallerjenleri oluşturuyor. Özellikle yatak odası başta olmak üzere evin diğer bölümlerinde halı kullanmayın.

19 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler