Kategori | Hastalıklar

Tırnak Batması Bitkisel Tedavisi

Tırnak batması acı verici yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle kronik olarak seyreden bir tırnak hastalığıdır. Çoğu zaman, tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar ve kişinin sosyal yaşamını kâbusa çevirir.

Tırnak batması problemi ayakta en sık rastlanan problemlerden biridir. Tırnak kendi yuvası içerisinde uyumlu bir şekilde haftada 1mm uzayan bir dokudur. Tırnak yatağı tırnağın uzamasını sağlayan dokudur. Tırnak yatağının herhangi bir şekilde  bozulması tırnağın yuvası içerisinde düzgün bir şekilde ilerlemesini bozar. Bu tırnağın yuvasına zarar vermesine yolaçar. Oluşan bu zarar enfeksiyon oluşumunu hazırlar.

Tırnak Batması Tedavisinde Kullanılan Bitkiler :

Tırnaklarınızı güçlendirerek hem kırılmasını hem de batık oluşmasını en aza indirebilirsiniz.

Malzemeler

- 2 çay kaşığı çam terebentin esansı
- 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
- Yarım limonun suyu
- 1 su bardağı ılık su

Tırnak Batması Tedavisi

Hazırlanışı ve Uygulaması

- Çam terebentin ve badem yağını cam bir kâsede karıştırın.

- Karışımı kulak temizleme çubuğuyla tırnak üzerine ve diplerine sürün.

- 15 dakika bekleyin.

- Limon suyu ve ılık suyu karıştırın.

- Tırnaklarınızı limon sulu karışımın içinde 10 dakika bekletin.

- Ilık suyla durulayıp iyice kurulayın.

Önemli bir not belirtmek gerekirse: Tırnak güçlendirme bakımını haftada 1 kez uygulayabilirsiniz ve bakım esnasında tırnaklarınızda oje olmamasına özen gösterin.

Tırnak Batması Nedir?
Sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu oluşan iltihaplanma ve kronik yaraya tırnak batması denir. Genellikle ayaklarda ve birinci parmakta görülür.

Tırnak Batmasının Nedenleri
* En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları,
* İyi uymayan dar veya sivri burunlu ayakkabılar,
* Devamlı darbelere maruz kalan tırnaklar (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta  çalışan kişiler)
* Hamilelik ve doğum sonrası dönemleri,
* Obezite(şişmanlık)
* Tırnakların mantar enfeksiyonu,
* Ayak terlemesi v.s.

Batan tırnağın etrafında şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık görülür ve bazen yaranın iltihaplanması, yumuşak dokunun tepkisi ile tırnak kenarındaki dokuda tırnağın üzerine doğru ilerler ve damarlardan zengin olan bir dokunun (granülasyon dokusu) oluşmasına neden olur.
Tırnak batığı şiddetli ağrının yanı sıra sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri de ciddi boyutlarda etkilemektedir. Özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulur ve hastalar istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde problem yaşayabilir. Hastalar bu problemi fazla ciddiye almayarak sıklıkla kendileri bakım etmeye çalışmakta olup pedikürcülere giderek çözüm aramaktadırlar. Bazen ılık kompres, antibiyotik kullanımı, tırnak çekme veya batan kısmın kesilmesi gibi geçici çözümlerle bakım edilmekte fakat tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel nedenin düzeltilemediği için bir süre sonra tırnak batması tekrarlanmaktadır. Bu hastalar defalarca tırnaklarını çektirmekte fakat tekrar batmalar devam etmektedir.

Tırnakları Nasıl Kesmek Gerekir?
Ayak tırnaklarını düz kesmek, çok kısa kesmemek ve güzelce törpüleyip kenar keskinliğini gidermek gerekir.

Tırnak Batmasında Mevcut Bakım Yöntemleri

Günümüzde uygulanan bakımler cerrahi müdahalesi,lazer bakımsi,fenol gibi kimyasal maddelerin kullanımı ve elektrikli cihazlarla ?koterizasyon? adlandırılan yakma yöntemlerinden ibarettir.Bu yöntemler bazen oldukça yan etkili ve sorunlu.bazen ise yetersiz olup sıklıkla batma sorunu tekrarlanır.Tırnak çekimi sonrası hastaların büyük oranında yeni çıkan tırnakta tekrar batma meydana gelir,çoğu zaman ise tırnak deforme ve bozuk yapıda uzar,maalesef bu durumun bakımsi ve tırnağı eski sağlıklı yapısına geri getirilmek mümkün olmamaktadır.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz? 
Tırnağı düzgün (düz kesim ve törpüleme) kesmek gerekir. Dar veya çok geniş ayakkabı giymemek gerekir. Ayakta basma problemi varsa düzeltilmelidir. Tırnak mantarı varsa tedavi edilmelidir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavi açısından tırnak batmasını iki kısma ayırıyoruz.

1. Tırnak batmasının yeni geliştiği, henüz çekim gerektirmeyen hafif vakalar.
2. Birkaç haftadır devam eden, iyileşmeyen kronikleşmiş vakalar.

* Her tırnak batması durumunda tırnak çekilmez.

Hafif batma durumunda tırnağın batan kısmının altına bir pamuk parçası koymak ve bunu günlük değiştirmek uygundur. Böylece tırnak ile cilt arasında bir tampon alan oluşturup tırnağın ete batmadan buradan büyümesi sağlanır. Tırnak büyüyünce kavisli değil düz şekilde kesilir. Parmağı sıkıştırmayan geniş ayakkabı veya ucu açık ayakkabı giymek gerekir. Bu sırada batma sebebiyle iltihap varsa antibiyotikler (ağızdan veya merhem şeklinde) kullanılabilir.

İlerlemiş vakalarda ise tırnağın çekilmesi, anormal şiş dokunun alınması ve tırnak kökünün kazınması uygun bir işlemdir. Bunun için bazen tırnağın yarısı bazen de tamamı çekilir. Tırnak çekimi sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir. Bu amaçla aletle tırnak kökünün kazınması, tırnak köküne fenol uygulaması, gümüş nitrat sürülmesi veya elektrokoter ile tahrip, kullanılan yöntemlerdir.

Bazen hastalar kendileri tırnaklarının kenarlarını keserek bu durumu düzeltmeye çalışıyorlar. Ama bu uğraş genellikle tam aksine daha çok batmaya sebep olur. Pedikür ile tırnak kenarının kesilip çıkarılması da (iyileşmeyen şiş doku oluşmuşsa) tırnak batmasını iyileştirmez.

17 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler