Kategori | Hastalıklar

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Ayak tabanına aşırı yük binmesi ve aşırı zorlanmalar sonrası dokularda oluşan ödem, hematom ve iltihap sonucu oluşan kireçlenmedir. Zaman içinde büyüyerek topukta bir çıkıntı halini alır ki buna Topuk Dikeni  diyoruz.

Eğer kadınsanız, kilonuz normalin üzerindeyse veya oldukça fazla yürümenizi veya ayakta sert zeminde kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa, topuk dikeni durumuna gelmeniz daha fazla muhtemeldir. Topuk Dikeni Egzersizleri için koştuğunuzda ve yürüdüğünüzde de özellikle ayak bileğinizi bükmenizi oldukça kısıtlayan, sert baldır kaslarınız varsa risk altındasınızdır. Düz ve yayvan ayakları olan veya çok yüksek ayak kavsi olan insanlar, daha da fazla Topuk Dikeni rahatsızlığına eğilimlidirler.Bu durum, kademe kademe, topuk kemiğinde orta derecede bir ağrıyla başlar ve sıklıkla, ve ayağın bir taşla berelenmesiyle ilgilendirilir. Topuk Dikeni egzersiz sırasında değil de, daha çok egzersizden sonra daha fazla hissetmeniz olasıdır. Ağrı klasik olarak, tekrar öğle vakti yemek molası sırasında artarak ortaya çıkar. Eğer topuk dikeni rahatsızlığınızı tedavi ettirmezseniz, kronik bir duruma dönüşebilir, aktivitelerinizi aynı seviyede tutamayabilirsiniz ve topuk dikeni sizin yürüyüş şeklinizi değiştireceği için; ayak, diz, kalça ve sırt problemlerinizden ötürü semptomlarınızı geliştirebilirsiniz

Topuk Dikeni Bitkisel TedavisiTopuk Dikeni

İbrahim Saraçoğlunun Topuk Dikeni Tedavisi :

Malzeme olarak, çekirdekli siyah kuru üzüm, orta acılıkta kırmızı pul biber gerekmektedir. Her biri 3 gün uygulanmak suretiyle, 3 aşamada yapılacaktır.

* Üç yemek kaşığı Orta acılıkta kırmızı pul biberi havanda ezdikten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah sargı çıkarılacak. Üç gün uygulanacak.

* 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile beraber dövdükten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah sargı çıkarılacak. Üç gün uygulanacak.

* Orta acılıkta kırmızı pul biber ve çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile birlikte dövdükten sonra akşam yatmadan önce 3 yemek kaşığı kadarı bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah sargı çıkarılacak.

Ahmet Maranki Topuk Dikeni Tedavi

Prof. Dr. Ahmet Maranki topuk dikeni sorunu olanlar için şifalı bitkiler ile hazırlanan bitkisel kürler öneriyor. Özellikle sabhları ayakları üzerine basamayan topuk dikeni hastalarına çok iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemleri ağrıları azaltır ve hastalığa şifa olur diyor.

Topuk Dikenine Arpacık Soğan Kürü:

* 1 adet arpacık soğan fırında öldürülür. Daha sonra ikiye bölünerek topuk dikeninin üstüne konulur. Üzerine çorap giyilerek yatılır.

Topuk Dikeni İçin Kekik Kürü:

* Günde bir defa, bir kova sıcak suya, 1 çay bardağı kekik konulup, ılık hale gelince, hasta olan ayak bu suda 20–30 dakika kadar bekletilir.

Topuk Dikenine tedavi için Elma Kabuğu Kürü:

* 4 adet elma kabuğu, 1 litre suda 10 dakika kaynatılır. 30 dakika demlenir ve süzülür. İki yemek arası saatlerde ve yatarken birer bardak içilir.

Suna Dumankaya topuk dikeni için bitkisel çözüm önerisi olarak doğal bir formül öneriyor… Suna Dumankaya’nın topuk dikeni için önerdiği kürde zeytinyağı, şap tozu, deniz tuzu ve lahana kullanılıyor. Kür için bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı şap tozu, ve bir tatlı kaşığı deniz tuzunu karıştırın.

Topuk dikeni için elde ettiğiniz bu karışımı lahananın yumuşak bir yaprağının içerisine sürün; ve daha sonra da lahana yaprağının sorunlu, topuk dikeni olan bölgeye sarın.

Lahana yaprağının üzerinin de bir tülbent ile sarılmasının gerekliliğine vurgu yapan Suna Dumankaya, iki saat kadar bu şekilde beklenmesi gerektiğini belirtiyor. Topuk dikeni iki saat sonra yıkanmalı; ve topuk dikeninin bulunduğu bölgeye, limon suyu, ve beyaz vazelin karışımı uygulanmalı. Suna Dumankaya, bu uygulamanın her gün yapılması gerektiğini belirterek, derinin yavaş yavaş kalkacağını; en sonunda da topuk dikeninin düşeceğini belirtmektedir. Topuk dikeni için önerilen bitkisel çözüm, topuk dikeni düşene kadar uygulanmalıdır.

Topuk Dikenine Doğal Yağlarla Bitkisel Tedavi:

Malzemeler:

*Kantoron yağı
*papatya yağı
*çörek otu

Hazırlanışı ve Kullanımı:Bu yağlardan karıştırn ve topuk dikeni olan kısma hegün masaj yaparak sürün. Topuk dikenine iyi gelecektir.

 

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler