Kategori | Cilt Hastalıkları

Uyuz Bitkisel Tedavisi

Uyuz hastaligina, cildin diş veya nasirli tabakasinda yaşayan ve ureyen ufak bir böcekçik neden olmaktadir. Uyuz, özellikle parmak aralarinda ve dirseklerde kuçuk kabarciklar veya sivilceler halinde bir dökuntu ile başlar.ozellikle geceleri çok kaşinti yapar.

Bebekler dişinda, kaşintili yerler her zaman için boyundan aşagisinda kalan bölgelerdir. En çok etkilenen kisimlar; kalça, cinsel organlar, meme uçlari, parmak, bilek, dirsek ve dizlerdir. Kisa bir sure sonra kaşinti istegi, iltihaplanabilecek kaşinti izlerine ve yaralara neden olur. Eger ayni evde yaşayanlarin hepsi veya bazilari gunlerdir veya haftalardir kaşiniyorlarsa, bunun nedeni buyuk olasilikla uyuzdur. Uyuz kişiden kişiye çabuk bulaşir.

Uyuz Tedavisi Bitkisel Tedavi Yöntemleri:

1-Bir tutam bitotu yaprağı kaynatılır. Bu su ile banyo yapılır. Genize ve göze kaçırılmamaya dikkat edilmelidir.

2-Yedi-sekiz baş sarımsak 1,5 litre suda kaynatılır. Bu su ile banyo yapılır.

3- Hasta önce arap sabunu ile yıkanır, sonra 4 bardak sirkeye 5 tane lahana yaprağı ile 1 tatlı kaşığı toz şap konur. Uyuz olan yere sürülür.

4-Bir baş sarımsak soyulduktan sonra ateşte yakılır. Ezilerek kül haline getirilir. Üzerine bir çorba kaşığı süzme bal dökülüp bulamaç yapılır. Uyuz olan yere sürülür.

5-İki su bardağı sirkeye 5 ince dilim kabak konur. Yarım saat bekletilir. Süzülüp uyuz olan yerlere sürülür.

6-Dört bardak suya bir avuç biberiye yaprağı konur. Onbeş dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp, uyuz olan yerlere sürülür.

7-Hercai menekşe, bal

Hercai menekşe tozu balla karıştırılarak merhem haline getirilir. Ovularak vücuda sürülürse uyuz ve kaşıntıları defeder. Bu arada çayını da içmek gerekir.

8-Sarımsak

Yedi-sekiz baş sarımsak 1,5 litre suda kaynatılarak banyo yapılır.

9-Uyuzotu, şerbetçiotu

50 gram uyuzotu ve şerbetçiotu bir litre suda iyice kaynatılır. Bu su ile banyo yapmak çok faydalıdır.

10-Şeftali veya söğüt yaprağı

Bir avuç şeftali veya söğüt yaprağı iyice dövülüp, uyuz olan yerlere sürülür. Üç gün arka arkaya uygulanması gerekir.

11-10 gram kükürt çiçeği, 5 gram karbonat potas, 30 gram kuyruk yağında karıştırılır. İçine 5 gram badem yağı ilave edilir. Kaşıntılı yerlere sürülür.

12-Sarımsak, bal

Bir baş sarımsak soyulduktan sonra ateşte yakılır. Ezilerek kül haline getirilir. Üzerine bir çorba kaşığı bal dökülüp, bulamaç yapılır, uyuz olan yerlere sürülür

13-Melissa otu

Dört bardak suya 2 tutam melissa otu konur.

15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde üç kere birer kahve fincanı içilir.

14-Acıhıyarın suyu çıkarılıp, uyuz olan yerlere sürülür.

15-Sirke, kabak

İki su bardağı sirkeye 5 ince dilim kabak konur. Yarım saat bekletildikten sonra süzülür, uyuz olan yerler bu su ile yıkanır.

16-Muz, limon suyu

İki adet muz soyulur, ezilir. Üzerine 3 çorba kaşığı limon suyu ilave edilerek merhem haline getirilir. Uyuz olan yerlere sürülür.

17-Temiz bir kaba 2 çorba kaşığı dövülmüş kükürt, 2 çorba kaşığı vazelin, 2 çorba kaşığı gliserin, 3 çorba kaşığı arap sabunu ve 1 çorba kaşığı kireç suyu konur. İyice çalkalandıktan sonra uyuz olan yerlere sürülür.

18- Kekik sirke ile kaynatılarak uyuzlu bölgeye 3 kez pansuman yapılır.

19-Sabun otu kaynatılarak kaşınan bölgelere pansuman yapılır.

20- Sarımsağın içeriğindeki Allicin ( C6H10OS2 ) güçlü bir mikrop öldürücüdür. Sarımsak ezildikten sonra sirke ile karıştırılarak ya da sade olarak egzamalı, uyuzlu cilde sürülürse iyi gelir.

21-Söğüt yaprağının suyuyla kaşınan yerler yıkanır.

22-Bol miktarda bir yıllık pelin (körpe yaprakları) yıkanıp te-mizlenip nemli halde mikserle ezilerek ve bir tülbent yardımıyla sü-zülerek özsuyu çıkanldıktan sonra tüm vücuda sürülerek kullanılır

23-Bir litre sirkenin içine iki baş soğan küçük parçalar halin-de doğrandıktan sonra on iki saat kadar bekletilip ardından sü-zülerek söz konusu uyuzlu bölgelere sürülür

24-Bol miktarda taze şeftali yaprağı yıkanıp temizlenip nem-li halde mikserle ezilerek ve bir tülbent yardımıyla süzülerek özsuyu çıkanldıktan sonra türn vücuda sürülerek kullanılır

25-İki avuç ince kıyılmış avşar otu yarım kova (2,5 İt) soğuk suyun içine katılıp on iki saat bekletilip ertesinde ısıtılarak banyo suyuna süzülerek ilave edilir ve her gün yirmi dakika boyunca banyo yapılır Bitki 2-3 banyo daha kullanılabilir Bitkinin zehirli olmasından ötürü doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir

Ahmet Maranki Uyuz Bitkisel Tedavisi

Ahmet Maranki uyuz hastalığı için bitkisel çözümler.
- Taze kekik yapraklarıyla cilt ovulur.

Uyuz Bitkisel Tedavisi Nedir

Uyuz Bitkisel Tedavisi Nedir

- Taze nane yapraklaryla cildin tamamı ovulur.
- Beyaz çöpleme kaynatılarak elde edilen su ile kaşınan yerler yıkanır.
- Kekik sirke ile kaynatılarak uyuzlu bölgeye 3 kez pansuman yapılır.
- Sabun otu kaynatılarak kaşınan bölgelere pansuman yapılır.
- Sarımsağın içeriğindeki Allicin ( C6H10OS2 ) güçlü bir mikrop öldürücüdür. Sarımsak ezildikten sonra sirke ile karıştırılarak ya da sade olarak egzamalı, uyuzlu cilde sürülürse iyi gelir.
- Söğüt yaprağının suyuyla kaşınan yerler yıkanır.

İbrahim Saraçoğlu Uyuz Tedavisi

1.TERE YAGI İLE KINA MERHEM YAPILIR VE SÜRÜLÜR.
2:KÜKÜRTLÜ SU İLE BERABER PANSUMAN YAPILIR.
3:KUZU KULAGI KÖKÜ SİRKE İLE KAYNATILIR VE SÜRÜLÜR.
4:MAHMUDE SİRKE İLE MAYI HALİNDE SÜRÜLKÜR.
5:ZEYTİN YAGI ….1 FİNCAN
6-ADA SOGANI……1 ADED
7-KÜKÜRT……….25GR
8-BAL MUMU……..25GR
9-MERHEM HALİNE GELENE KADAR KAYNATILIR VE SÜRÜLÜR.

155 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

2 Cevap “Uyuz Bitkisel Tedavisi”

 1. Celal diyor ki:

  Uyuz bir deri hastalığıdır ve ülkemizde de çok yaygın olarak görülmektedir. Yaygın görülmesinin en büyük sebebi sokak köpekleri diye adlandırılan sahipsiz hayvanların ve pire-kene gibi dış parazitlerin sayısının oldukça fazla olmasıdır. Uyuz hastalığının birçok formu vardır ve oldukça inatçı bir hastalıktır.

  En yaygın bulaşma şekli pire ve keneler direk temas ve dokunma ortak kullanılan tasma mama kabı yatak vb. eşyalar ortak kullanılan alanlardır. Doğada oldukça yaygın ve kolay bulaşan bir hastalıktır.

  Bazı türler sadece kulak kepçesi ve çevresinde bazıları ise göz ve çevresinde lokal lezyonlar oluşturabilirler. Genelde derinin tüysüz bölgelerinde ve dirseklerden başlayan lezyonlar tedavisi yapılmazsa vücuda yayılırlar ve generalize olurlar.Uyuz hastalığını yaratan etken derinin epidermis katında veya kıl foliküllerinde yerleşen ve tünel kazarak hareket eden mikroskobik boyuttaki uyuz böcekleridir. Lezyonlu deriden kazıntı yapılarak alınan materyalle hazırlanan preparatlar mikroskop altında incelendiğinde uyuz etkenleri rahatlıkla görülebilmektedir.

 2. Talip diyor ki:

  Uyuz, deride kıvrımlı ya da çizgi şeklinde tüneller meydana getirir. Bu tünellerin üstü deride siyah noktalarla kaplıdır. Çünki kir, buraları doldurmuştur. Hastalığın önemli bir belirtisidir. Hastalığın ilerlediği dönemlerde deri pullu ve kabukludur. Erken dönemlerde ise kırmızı kabarcıklar, su kabarcıkları ve döküntü görülebilir. Ayrıca şunu bilmek gerekir ki; kaşıntı ve yaralar görülmeden önce de uyuz vardır ve bulaşıcıdır.

  PRATİK BİTKİSEL FORMÜLLER

  * Taze kekik yaprakları ile vücut ovulur.

  * Taze nane yaprakları ile bütün vücut ovulur.

  * Beyaz çöpleme kaynatılıp suyu ile kaşınan yerler yıkanır.

  BEYAZ ÇÖPLEME

  * Kekik sirkeyle kaynatılıp uyuzlu bölgeye 3 kere pansuman yapılır.

  * Sabun otu kaynatılıp kaşınan yerlere pansuman yapılır.

  * Allicin ( C6H10OS2 ) kuvvetli bir mikrop öldürücüdür. Sarımsak ezilerek sirke karışımı veya sade olarak egzama, uyuz gibi hastalıklara sürülürse şifa verir.

  * Söğüt yaprağının suyu ile kaşınan yerler yıkanmaya devam edilir.

  ÖNERİLEN BİTKİLER

  SOĞAN

  ALOE VERA

  NANE

  CEVİZ

Geri Bildirim/Cevap


Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler