Kategori | Hastalıklar

Vajinit Bitkisel Tedavisi

Vajinit

Vajinit genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanmadır. Vajinit başka nedenlerle ortaya çıkabilirse de cinsel ilişkiyle de bulaşabilir. Bu yüzden tedavi olması için eşinizi de bir enfeksiyon durumunuz olduğu konusunda uyarmanız gerekir. Belki onun da tedavi olması gerekebilir. Belirtiler geçene kadar cinsel ilişkide bulunmayın. Yaygın görülen vajinit türleri: trikomoniasis, mantar enfeksiyonları ve özgül olmayan vajinitistir.

Trikomoniasis: Bu enfeksiyona bir parazit neden olur. Hiçbir bulgu görünmeyebilir veya kokulu, yeşilimsi san, bazen köpüklü bir akıntınız olabilir. Trikomoniasis genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşırsa da, tuvaletlerden, kullanılmış ıslak havlu veya mayodan da geçebilir.

Mantar Enfeksiyonları: Bu tür enfeksiyonlara bir mantar neden olur. Başlıca semptom kaşıntıdır, ama lor peyniri görünüşünde beyaz bir akıntı da olabilir. Hamileyseniz veya şeker hastası iseniz, eğer antibiyotik, kortikosteroid ilaçlar veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yahut demir eksikliğiniz varsa mantar enfeksiyonlarının gelişmesi daha kolaydır.

Özgül Olmayan Vajinit: Bu türe daha çok bakteriyel vajinit denir. Aralarında “Gardnerella Vaginalis”in de bulunduğu çeşitli organizmaların ortaya çıkadığı düşünülen bir rahatsızlıktır. Birçok kadında hiçbir bulgu görünmeyebilirse de, bazılarında vajina duvarlarını kaplayan beyaz veya grimsi. balık kokulu bir akıntı ortaya çıkabilir.

Belirtiler

Vajinadan olağan dışı bir akıntı;

Kaşıntı, tahriş;

Cinsel ilişki sırasında acı duymak;

Alt karın bölgesinde ağrı;

Vajinal kanama.

Vajinitin Bitkisel Tedavisi

Vajinitin Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:Akdiken çiçeği, Kırlangıç otu, Kızılağaç, Böğürtlen, Civan perçemi.

Hazırlanış Şekli: Akdiken çiçekleri, kırlangıç otu ile birlikte on beş da­kika süreyle suda kaynatılarak süzülür. Süzülen su dinlen­dikten sonra banyo suyuna ilave edilerek günaşırı vajinal yıkama yapılır.

- Birer avuç kurutulmuş kızılağaç ve böğürtlen yap­rakları yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Sıkılarak elde edilen sıvı bir süre dinlendirilir. Dinlendirilen sıvı banyo suyuna ilave edilerek vajinal yıkama yapılır.

- Civan perçemi kurutulduktan sonra dövülerek ezilir. Elenen toz on beş dakika süreyle suda kaynatılarak süzü­lür. Süzülerek elde edilen posa, kırlangıç otu ile karıştırı­larak lapa kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan lapa hastalıklı yere pansumandan sonra sürülür.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler