Kategori | Ahmet Maranki

Yeşil Çayın Faydaları Ahmet Maranki

Yeşil çay; gerçekten de dünyadaki en muhteşem besinlerden biridir, kanser karşıtı özelliği vardır. Kilo vermeye yardımcıdır. Kolesterolü düşürür. Kalp rahatsızlığı oranını önemli derecede düşürmesiyle bilinir. Ayrıca içinde depresyon ve bunalımın üstesinden gelmeye yardımcı olan bileşkeler içerirGerçekleştirilen yüzlerce yeşil çay araştırması, yeşil çayın insanlarda görülen ve aşağıda listelenen kanser türlerini önlemekte etkili olduğu artık günümüzde oldukça kesinleşmiş bir gerçektir: kolon, yemek borusu, pankreas, rektum ve mide kanserleri.

Yeşil çaydaki kateşinlerin kanser karşıtı ve antioksidan etkilerini gösteren araştırmaların sayısı oldukça çoktur. Tek bir örnek vermek gerekirse Tokyo Japonya’da Kanser Kemoterapi Merkezi’ nde gerçekleştirilen, lösemi ile kolon kanseri hücre kültürlerinin kullanıldığı heyecan verici bir araştırmada yeşil çayın telomerazı doğrudan ve güçlü bir şekilde engellediği kanıtlanmıştır. Telomeraz, tümör hücre kromozomlarının uç noktalarını besleyerek kanser hücrelerini “ölümsüzleştiren” bir enzimdir.

Yeşil Çayın Faydaları Ahmet MarankiYeşil Çay

Prof.Dr.Ahmet Maranki Yeşil çayın faydalarını anlatıyor.Kanserden korumaktan tutunda kolesterolü, tansiyonu dengelemeye kadar pek çok yararı olan yeşil çay aynı zamanda zayıflama ve toksin atmayada çok büyük yararı var. Tadı biraz acı olsada sağlıklı yaşamk için yeşil çayın nimetlerinden kesinlikle faydalanmak gerekir. Ayrıca küçük bir hatırlatmada daha bulunalım. Bütün çaylar yeşilçay bitkisinden elde edilir.
Kanser riskini azaltır. Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.
Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır.
Yeşil çay deri kanserine yol açan ultroviyole ışınların zararından korur.

Yeşil çay kolesterolü düşürür

Yeşil çayın kolesterol düşürücü etkisi hem hayvan hem de insan üzerinde  yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Yeşil çay aynı zamanda  vücutta yer alan pıhtı ve inmeye sebep olabilen fibrinojen maddesinin de miktarını azaltır. Circulation Journal ‘da Temmuz 2004′te yayımlanan “Yeşil Çay Tüketiminin Koroner Arter Rahatsızlığının Gelişimi Üzerindeki Etkileri” başlığını taşıyan bir makalede araştırmacılar, hastaların yeşil çay tüketimlerinin koroner arter rahatsızlığına yakalanma olasılıklarını düşürdüğü sonucuna varmışlardır.

Yeşil çay saç dökülmesine nasıl etki eder?

Yeşil çayın içerisindeki anti toksidan maddeler kafa derisini enfeksiyonlara karşı korur. Kateşin maddesi ise saç dökülmesine neden olan DHT metobolitininin oluşumunu yavaşlatır. Yeşil çayın direkt olarak DHT ile bir etkileşimi yoktur. Asıl olarak DHT oluşumuna aracılık eden 5- Alfaredüktaz enzimine engel olur.

Temmuz 2005’te Amerika’da yapılan bir araştırma yeşil çayın saç dökülmesine karşı etkisini kanıtlamıştır. Saç dökülmesi problemi yaşayan bir grup insan ikiye ayrılmış. Birinci gruba 6 ay boyunca sadece su verilmiş, ikinci gruba ise 6 ay boyunca sadece yeşil çay içirilmiştir. 6. Ayın sonunda, yeşil çay içen grubun %33’ünde bariz bir şekilde saçların güçlenmeye ve yeniden çıkmaya başladığı görülmüştür. Su içen grupta ise bir değişiklik gözlemlenmemiştir.

Yeşil çay kilo vermeye yardımcıdır

Yeşil çay kilo vermek isteyen kişilere de yardımcı olabilir. American Journal of Clinical Nutrition ‘da yayımlanan bir araştırmada yeşil çay içirilen erkekler yeşil çaydan farklı ancak ona çok benzer bir içecek tüketenlere kıyasla daha çok kalori harcamıştır. Araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı daha fazla çalıştırdığını dile getirmektedir.

Yeşil Çay dopaminin salgılanmasını sağlar

Yeşil çaydaki tenin adlı madde iyi bir ruh haline ve artan bir rahatlama hissine neden olur. Hatta Japonya’da sadece bu maksatla kullanılmaktadır. Tenin, beyni sakinleştirme eğilimi olan bir hormonun salgılanmasını sağlar. Aynı zaman da mutluluk ile yakından ilintili olan temel beyin kimyasallarından dopaminin salgılanmasını da tetikler. Dopamin beynin temel zevk ve ödül sağlayıcısıdır ve çay içildiğinde salgılanan dopamin büyük oranda mutluluk hissine katkıda bulunur.

Yeşil çayın faydaları

— İnsülini dengeler ve diyabet hastalığına karşı savunucu etkisi mevcuttur.
— Göğüs kanseri karşı savunucu bir görev üstlenir.
— Günlük 5 bardak yeşil çay içen birinin, günlük bir bardak içene göre herhangi bir hastalıktan ölme ihtimali %13 daha az.
— Kolesterolü düzenler.
— Kan basıncını düzenler.
— Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.
— Tümör oluşum riskini azaltır savunucu bir rol oynar.

18 total views, 1 views today

Yazar:

- admin 1681 Yazı Gönderdi Bitkisel Tedavisi.


Yazara Ulaşın

Yorum Yazın

Bitkisel Tedavileri Hakkında

Sitemizde Yer Alan Bilgiler bilimsel veri niteliğinde değildir.Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuzla yada bir sağlık uzmanı ile görüşmeniz önerilir.Bitkisel kür yada önerilerle ilgili uygulamalar hakkında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Site Haritası için tıklayınız Sitemiz Kullanan Kişiler İçin Uyguladığımız Gizlilik Politikaları

İlgili Linkler